Rok 2020 ukázal sílu cyklických trendů. Na co vsadit letos?

Zdroj: Depositphotos

Analytici Fidelity International v online konferenci Outlook 2021 zhodnotili uplynulý rok a uvedli svá očekávání pro rok 2021. O technologiích a konektivitě hovořil Jon Guinness, portfolio manažer Fidelity International:

Největším překvapením loňského roku pro mne byl výkon technologických akcií a akcií společností zabývajícími se komunikací, hlavně tedy při srovnání s recesí v roce 2008/09. V roce 2008/09 poklesl NASDAQ o 45 procent, protože poptávka klesla, ale v roce 2020 NASDAQ o 48 procent naopak vzrostl. To je opravdu úžasné. Podle mne to ukazuje obrovskou sílu cyklických trendů, ať už jde o přechod ke cloudovým řešením, k digitální reklamě, elektronickému obchodování nebo 5G. Všechny tyto trendy jsou tak silné, že dokázaly překonat všechny negativní dopady recese.

Konektivita je téma, které silně rezonuje. „Future Connectivity“ spojuje super rychlou komunikaci (uspíšenou rozvojem sítě 5G), technologie, které to vše umožňují, zařízení, na nichž se samotná aktivita odehrává, a spotřebitele. Dobrým příkladem by byl přechod na cloudové telefonní služby – ve fondu Future Connectivity máme zařazenou společnost s názvem Five9, která poskytuje cloudové funkce call centrům, tam je konektivita a komunikace naprosto klíčová.

Věříme, že světový posun z offline do online a z online na mobilní technologie neskončí, nebyl jednorázový, a myslíme si to ze tří důvodů. Za prvé, lockdown dal šanci lidem okusit online a mobilní služby, které jsou jednoduše mnohem lepší než offline služby. Příkladem by mohla být cloudová konektivita. S tím, jak jsme se přesunuli k práci z domova, mnoho lidí, i když samozřejmě ne všichni, začali považovat home office za produktivnější způsob práce. Používání nástrojů, jako je Zoom, je totiž neuvěřitelně snadné. To znamená, že i když se jistě vrátíme do kanceláří, bude to v hybridnější podobě. Nástroje jako Zoom nebo Microsoft Teams, které používáme doma, budou nadále využívány i v kanceláři.

Navíc věříme, že jsme teprve na začátku revoluce v oblasti připojení. Už historickým příkladem může být rozšíření automobilů počátkem minulého století. I když to byla skvělá investiční příležitost investovat do společností, které vyráběly automobily, zajímavé byly i důsledky a příležitosti spojené s rozvoje automobilů, od vybudovaní obrovských silniční sítí nebo přesun maloobchodu z měst do obřích budov. Automobily tak měly největší dopad až za mnoho let od prvního vyrobeného vozu. S 5G připojením a cloudem je to stejné – nevíme přesně, jaké podniky a transformace budou vytvořeny, ale pouze v případě, že tyto technologie bude používat každý, dojde k druhé, větší vlně inovací.

Myslíme si také, že možnosti konektivity a cloudových řešení byly doposud z investičního hlediska vlastně poměrně úzké. Jsme mimořádně nadšeni příležitostmi mimo USA a s pomocí obrovského globálního výzkumného týmu Fidelity International hledáme další možnosti.  Skvělé investice tohoto typu se nachází v Asii a Japonsku, nicméně fantastické investiční příležitosti tyto inovace nabízí po celém světě.

Některé společnosti zabývající se konektivitou mají vlastní cykly, které jsou nezávislé na ukončení pandemie COVID. Dvěma takovými příklady mohou být 5G smartphony Apple a Qualcomm. Jejich cyklus nastane za jakékoliv situace. Na druhé straně stojí společnosti, které budou benefitovat ze skončení pandemie, což je třeba společnost Booking.com, díky které si snad všichni koncem roku 2021 a 2022 objednají dovolenou. Dalším příkladem je pak Trip.com, což je čínská verze Booking.com.

Trend, na který se těším, je šíření inovací do Japonska. Japonsko téměř 20 let zaostávalo, ale je tam velké množství zajímavých společností, které vlastně kopírují americké inovátory a přináší jejich myšlenky do země vycházejícího slunce. Zde se z nich pak stávají lokální vítězové. Akcie, kterou máme hodně rádi, je společnost Z Holdings. Tato firma je jedním z vítězů na poli e-commerce v Japonsku, současně fúzuje s korejskou společností Line a spojuje dvě platební platformy Line Pay a PAy Pay, takže se z ní stane japonský PayPal.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter