Bank of Japan sice na svém zítřejším zasedání úroky nezvýší, její politika bude ale nepochybně jedním z předních témat příštího roku.
Během letoška bylo v Japonsku živo. Kurz jenu patřil k nejvíce oslabujícím měnám vyspělých trhů, což nakonec vedlo k potřebě devizových intervencí za více než devět bilionů jenů. Sílící proinflační tlaky ve spojení s globálním nárůstem tržních sazeb pak donutily Bank of Japan hned k několika intervencím na dluhopisovém trhu ve snaze udržet nastavený cíl výnosové křivky. Teď se spekuluje, zda v příštím roce nedojde k obratu, který by mohl přinést nejen ukončení cílení výnosovky, ale i zvýšení sazeb.
Guvernér Kuroda k sazbám opakovaně uvedl, že s ohledem na současnou inflaci nespatřuje její udržitelný potenciál. K tomu by podle něj byly potřeba výraznější mzdové tlaky na trhu práce. Inflační očekávání přitom dále rostou. Ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly z 2,6 % na 2,7 %, což jsou úrovně nad cílem.
Dnes médii proběhla informace, že by japonská vláda mohla v příštím roce revidovat společný dokument z roku 2013. V něm se Bank of Japan zavázala učinit vše proto, aby dosáhla inflačního cíle na 2 % v nejbližším možném termínu. Tehdy však bojovala s deflací, zatímco dnes čelí rostoucím cenám. Zástupce vlády sice tuto informaci od neveřejných zdrojů vyvrátil, trh si i tak ze zprávy odnesl mírně silnější kurz jenu.
Do toho byla zveřejněna kritika od bývalého viceguvernéra Bank of Japan Yamaguchiho upozorňujícího na nebezpečí zakořenění vyšších inflačních očekávání. Podle něj se může japonská inflace dostat až na úrovně mezi 3 % až 4 %, kde se může udržet po delší dobu. V takovém případě by vzrostlo riziko ještě většího odukotvení inflačních očekávání, na což by centrální banka musela reagovat. Yamaguchi je přesvědčen, že by Bank of Japan měla v příštím roce alespoň upravit cílení výnosové křivky. Podmínkou je, aby to nikterak nenarušilo pozici japonské ekonomiky s ohledem na světové dění. Nejlepší strategií by proto byly úpravy po malých krocích.
Yamaguchi není prvním bývalým zaměstnancem Bank of Japan kritizujícím měnovou politiku. Jeho hlas je o to zajímavější, jelikož jde podle agentury Reuters o jednoho z možných kandidátů na post příštího guvernéra. Kurodovi vyprší mandát v dubnu příštího roku a bude velmi záležet, kdo jej nahradí. Doposud nejskloňovanějším jménem je současný viceguvernér Amamiya přezdívaný Mr. BOJ. Jeho dosavadní postoj je více v souladu s postojem Kurody, čekat bychom od něj ale mohli více flexibility s ohledem na podmínky v japonské ekonomice.
Z průzkumů agentury Reuters a Bloomberg vyplývá, že velká část trhu v příštím roce očekává úpravu japonské měnové politiky. Nemělo by však jít o rázné kroky podobné těm, které jsme viděli letos u většiny centrálních bank vyspělých zemí. Na potenciální úpravy by přitom mohlo dojít spíše až ve druhé polovině roku, nikoliv ihned po výměně guvernérů.
V podstatě bychom tak mohli zažít stejný scénář jako letos, jen opačným směrem. Měnověpolitická divergence letos stála za silným oslabením kurzu jenu, příští rok by tomu mohlo být opačně. Pravděpodobně i proto, je sázka na silnější jen jednou z těch nejčastěji skloňovaných.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, Bank of Japan
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.