RoklenFX: Špatný výsledek inflace korunou neotřásl

Středeční obchodování bylo na koruně poměrně klidné. Na páru s eurem se česká měna stále drží na úrovni 27,02 EURUSD. V případě dolaru pak posílila až na 24,64 USDCZK.

Dnešní den byl z hlediska dat důležitý. Zveřejněna byla totiž inflace měřená indexem cen spotřebitelů, dle které se, mimo jiné, v rámci své měnové politiky řídí Česká národní banka. Ukázalo se, že spotřebitelské ceny v tuzemsku klesly v listopadu proti říjnu o 0,4 procenta, což byl největší meziměsíční pokles cen od září 2013.

„Vývoj cen v listopadu ovlivnilo snížení cen ve většině oddílů spotřebního koše, z toho nejvíce v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák, doprava, rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,1 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v říjnu,“ okomentoval data hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Nelze opomenout také dezinflační tlaky, které mají v sílící míře na svědomí zlevňující potraviny. Ty zlevňují celosvětově. A to z důvodu poklesu cen energií, které jsou využívány při výrobě a distribuci potravin, tak z důvodu útlumu čínské ekonomiky, která je coby nejlidnatější země světa pochopitelně pro potravinový trh zásadní. Roli také hraje přebytečná nabídka potravin na světových trzích,“ dodal Kovanda.

Takzvaná jádrová inflace – neboli korigovaná inflace bez pohonných hmot – se však vyvíjí z hlediska České národní banky poměrně příznivě. V říjnu stoupla na úroveň 1,3 procenta v meziročním vyjádření, což je její nejvyšší hodnota od roku 2008. Jádrová inflace tedy už takřka rok neklesla pod úroveň jednoho procenta, a lze tak říci, že se ji podařilo stabilizovat.

Eurodolar si připisuje další ziskový den pro euro. Během dneška se pár vyšplhal až na 1,097 EURUSD.

Z dat byl zveřejněn výsledek německých exportů a importů. Německo v říjnu zaznamenalo překvapivě prudký pokles exportu i importu. Vývoz se meziměsíčně snížil o 1,2 procenta a dovoz se propadl dokonce o 3,4 procenta.

Analytici předpokládali, že export vykáže za říjen pokles o půl procenta a import o jedno procento. Obchodní přebytek Německa se díky výraznému propadu dovozu zvýšil na 20,8 miliardy eur ze zářijových 19,2 miliardy eur.

Tyto údaje podle agentury Reuters signalizují, že německé hospodářství se nadále potýká s negativními důsledky zpomalování hospodářského růstu v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách. Německá vláda v říjnu snížila odhad růstu domácí ekonomiky pro letošní rok na 1,7 procenta z dubnové prognózy 1,8 procenta.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter