Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Ron Paul: Nová studená válka?

Ron Paul, bývalý republikánský kongresman, se ve svém článku pro server CNBC ostře vyjádřil proti americkým sankcím vůči Rusku, které byly schváleny minulý týden. Dle jeho názoru Spojené státy paradoxně odsuzují Rusko za chování, které samy již léta předvádí v Sýrii či na samotné Ukrajině.

40 miliard dolarů ročně. Tolik stojí Rusko západní sankce

Bývalý kongresman poukazuje na několik paradoxních argumentů, na nichž celý zákon stojí. „Pro příklad, jedním z důvodů uvalení sankcí je to, že Rusko samo uvalilo sankce na Ukrajinu. Avšak podívejme se, kolik sankcí za poslední rok uvalily Spojené státy jen na Rusko? Zdá se mi, že sankce se stávají špatnými pouze tehdy, pokud je uvaluje země, kterou Washington nemá v lásce“, vysvětluje politik.

Dalším kritizovaným argumentem je dodávka zbraní a vojenská podpora. „Sankce vznikly také proto, že Rusko dodávalo zbraně syrské vládě. Avšak podívejme se na to, jak dlouho a kolik zbraní dodávalo USA syrským rebelům, přes které se dostávaly dále, například k teroristickým organizacím jako al-Kajida či ISIS. Tedy organizace, které samy Státy dnes intenzivně bombardují.“ Stejně tak neušla kritice i dodávka zbraní na Ukrajinu. „Rusko je odsuzováno za to, že vyzbrojuje proruské povstalce, zatímco Spojené státy proevropskou stranu. Opět tak kritizujeme něco, co sami činíme.“

Ukrajina apeluje, aby západ nerušil protiruské sankce

Paul pak dále upozorňuje na hlavní důvod vzniku sankčního zákona, kterým je obsazení východní části Ukrajiny a porušení ukrajinské suverenity. „Uvědomme si, že první, kdo porušil ukrajinskou suverenitu, byly Spojené státy a to právě tím, že podpořily úder proti demokraticky zvolené vládě prezidenta Janukovyče.“

Putin: Krym má pro Rusko posvátný význam

Trnem v Paulově oku je i argument ruské špionáže. „Sankce byly uplatněny i proto, že se Rusko pokoušelo ilegálně získat informace o americké vládě. Avšak z kauzy Snowden víme, že Amerika špehuje téměř celý svět, včetně svých spojenců. Kde tedy bereme tu morální autoritu, díky níž odsuzujeme opět něco, co sami děláme?“

 „Jak jsem řekl již předtím, toto je nejhorší legislativa, kterou za svůj život pamatuji. A věřte mi, viděl jsem už hodně špatných zákonů,“ ostře odsuzuje zákon o sankcích. „Nejde o nic jiného než o válečnou propagandu, která nepřinese vůbec nic dobrého.“

Lídři EU a USA v Bruselu jednají o jednotném postupu ve věci protiruských sankcí

Pouze 10 poslanců, 5 z obou politických stran, se vyjádřilo proti návrhu zákona o sankcích. Paul je přesvědčen, že „většina těch, kteří hlasovali pro schválení, se ani neobtěžovala samotný zákon přečíst. A ti, kteří ho přesto četli, snad jen doufali v to, že neprojde hlasováním, zato oni, díky svému hlasu, stoupnou v očích těch, kteří stojí v čele americké zahraniční politiky.“ Přijatá rezoluce tak dle Paulových slov nepřipomíná nic jiného, než stejnou rétoriku, kterou Státy používaly během studené války.

Newsletter