Americké výnosy středních splatností korigují včerejší růst. Dolar zpevnil pod 1,0650 za euro po nad očekávání horších inxech PMI z Francie. Měny regionu v zisku. Koruna zpevnila pod 24,40 za euro.

Ropa Brent v centru pozornosti kvůli uzavírání krátkých pozic nad sto dolarů

Zdroj: Depositphotos

Po dosažení šestiměsíčního minima se ropa Brent vrátila nad 100 dolarů za barel. WTI se nejdřív nakrátko propadla téměř k 85, ale pak se znovu vrátila výš a teď se obchoduje kolem 96 dolarů za barel. Základní ekonomické ukazatele jsou i nadále velmi příznivé, ale trh už si patrně uvědomil, že energetika nebude tím nejlepším zajištěním proti zpomalení ekonomiky. Roste riziko odezvy spekulantů, kteří v poslední době snížili své sázky na býčí trh s ropou až na úroveň odpovídající minimu z dubna 2020.

Po dosažení šestiměsíčního minima se ropa Brent vrátila nad 100 dolarů za barel, zatímco WTI se nejdřív nakrátko propadla téměř k 85, ale pak se znovu vrátila výš a teď se obchoduje kolem 95 dolarů za barel. V našem předchozím článku jsme zmínili skutečnost, že sestupný trend ropy, který trvá už od června, začíná vykazovat známky únavy. Technický výhled totiž začíná nahrávat vyšším cenám a příznivý je i nový vývoj tržních fundamentů.

Ropa Brent nejprve našla podporu pod 94 dolarů za barel, což představuje korekci vývoje cen od prosince do března o 61,8 % Fibonacciho retracementu, a dnes už se znovu obchoduje nad svým 200denním jednoduchým klouzavým průměrem. Další klíčovou překážkou na cestě vzhůru bude oblast pod 102,50 dolarů za barel.

Zdroj: Saxo Group
Zdroj: Saxo Group

Kvůli nižšímu očekávanému růstu a opětovnému posílení dolaru sice makroekonomické vyhlídky zůstávají problematické, ale nedávný vývoj na ropném trhu, takzvaný mikrovývoj, zvýšil riziko odrazu zpět. Energetická krize v Evropě dál sílí. Ceny plynu a ropy se vyšplhaly do výšin, které v přepočtu na barel ropného ekvivalentu odpovídají 470 dolarům za barel v případě plynu a 1050 dolarům za barel v případě ropy. Zatím poslední prudký vzestup byl způsoben nízkým stavem vody na Rýnu a třídenním uzavřením plynovodu Nord Stream 1, k němuž se chystá Gazprom kvůli údržbě od 31. srpna.

Pokud se Gazprom (tedy Putin) rozhodne nechat z geopolitických důvodů kohoutky po skončení údržby zavřené, je tady riziko dalšího rychlého krátkodobého růstu, který dál zvýší už teď značný rozdíl v cenách mezi plynem a ropou. To by dál podpořilo současné navýšení poptávky po palivových produktech, zejména naftě, na úkor plynu. Tento odklon od plynu k jiným palivům uvádí IEA ve své srpnové zprávě jako důvod zvýšení očekávaného celkového růstu poptávky po ropě na rok 2022 o 380 tisíc barelů za den na 2,1 milionů barelů denně. Od vydání této zprávy se motivace k přechodu na jiný zdroj energie ještě zvýšila a výsledkem jsou prudce rostoucí rafinérské marže u nafty po celém světě. Nejvyšší jsou v Evropě, kde se už crack spread mezi ropou Brent a topným olejem (naftou) tento měsíc zvýšil o 55 %.

Spouštěčem, který poslal ropu výš, byl komentář saúdského ministra energetiky, který naznačil možnost omezení produkce kvůli výraznému nesouladu mezi padajícími trhy s futures a fyzickým trhem, který zatím nevykazuje známky oslabení. Tato poznámka spustila lavinu, kterou ještě přiživila zpráva API, a výsledkem byl opětovný návrat nad 100 dolarů za barel.

Oživení ropných trhů může v tuto chvíli přimět investiční fondy k přehodnocení jejich expozice v ropě Brent a WTI, a tak nás možná čeká nucené uzavírání krátkých pozic. K 16. srpnu zvýšili tito spekulanti během tří týdnů své hrubé krátké pozice v ropě Brent a WTI o 43 tisíc lotů na 125 tisíc a objem hrubých dlouhých pozic klesl o 61 tisíc lotů na 403 tisíc, takže se čisté dlouhé pozice propadly na 278 tisíc lotů, což je nejméně od dubna 2020.

Zdroj: Saxo Group
Zdroj: Saxo Group

EIA vydala 24. 8. svou týdenní zprávu o zásobách ropy a pohonných hmot. Počítá se s nečekaně vysokým poklesem zásob ropy, protože American Petroleum Institute oznámil snížení jejích zásob o 5,6 milionů barelů, spolu s menším navýšením zásob benzínu a nafty. Obchodníci budou také pozorně sledovat implikovanou poptávku po benzínu, která minulý týden dosáhla letošního maxima. Rafinerie z celého světa lační po ropě, ale nechtějí ji kupovat z Ruska, což přispělo ke zvýšení amerického exportu na rekordních 5 milionů barelů denně. Trh bude změny tohoto tempa sledovat, stejně jako známky oživení produkce, která se během posledního zaznamenaného týdne propadla o 100 tisíc barelů za den.

Zdroj: Saxo Group
Zdroj: Saxo Group

Zdroj: Saxo Group

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter