Dolar dnes ráno zpevnil pod 1,0950 za euro. Měny regionu posílily. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Rozruch kolem umělé inteligence připomíná bubliny z minulosti

Zdroj: Depositphotos

Velká většina akciových košů spojených s růstovými tématy si pohoršila. Výsledky trhů ze závěru května byly opravdu deprimující, nebýt akcií polovodičů a umělé inteligence. Vzrušení kolem AI vyhnaly očekávané valuace akcie polovodičů na nejvyšší úrovně od ledna 2010 a ceny akcií firmy Nvidia už dosáhly hladiny, kde mohou svými budoucími výnosy investory snad už jen zklamat.

Pod povrchem AI se skrývají slabiny

Když se podíváme, jak si v posledním týdnu vedly světové akcie, zjistíme, že došlo k mírnému poklesu. Tomuto trendu se vymykal pouze tematický koš polovodičů spolu s tím, jak nabýval na síle mediální humbuk kolem AI. CEO společnosti Nvidia prohlásil, že nastává nová éra, která potrvá 10 let. Když se však podíváme mimo segmenty související s AI, valná většina růstových titulů na světovém akciovém trhu se v propadla. Pokles zaznamenaly zejména takové oblasti jako platby, luxusní zboží, skladování energie a medicína příští generace.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Je znepokojující, jak se v letošním roce tituly, jež mají pozitivní dopady na výsledky akciového trhu, koncentrují v jediném segmentu. Při bližším pohledu je jasné, že většinou jde právě o AI. Tato dynamika ovšem nezůstává bez následků. Horečná snaha „přiživit se na AI“ vyhnala polovodičové odvětví na dosud nejvyšší hladinu ocenění měřenou 12měsíčním poměrem EV/EBITDA, který již zohledňuje i očekávaný EBITDA pro příští rok. Na hladině 18,7x tak mají polovodiče o 72 % vyšší hodnotu než světové akciové trhy obecně, takže očekávání vzrostla na úroveň, která může v nadcházejících letech investory výrazně zklamat.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Nvidia 

V čele současné fáze nadšení z AI kráčí Nvidia, přední výrobce GPU používaných při výzkumu a vývoji AI. Její tržní hodnota se dokonce poprvé v historii vyhoupla nad 1 bilion USD. Ceny akcií společnosti tak podle nás dosáhly hodnot, které lze jen obtížně akceptovat, pokud se růstová trajektorie v nadcházejících letech nebude naprosto vymykat všemu, co známe. I když existuje možnost nové a unikátní trajektorie, a právě Nvidia může být právě takovou mimořádnou entitou. Na základě historických zkušeností je však pravděpodobnost, že k tomu dojde, minimální. Očekávání od akcií Nvidie jsou neuvěřitelně vysoko, dosáhly 22násobku 12měsíčních forwardových výnosů a v indexu Russell 1000 se nachází v nejvyšším decilu 12měsíčního forwardového EV/S.

Když se podíváme na 12měsíční forwardový poměr EV/S za posledních 25 let, má horní decil (tedy akcie s nejvyšším poměrem EV/S) v přepočtu na rok 4% výnos, zatímco tituly s minimálním poklesem mají v přepočtu roční výnos 16,7 %. Jinými slovy mají „nudné“ akcie tendenci vykazovat nad očekávání dobré výsledky, zatímco ty nejatraktivnější naopak investory zpravidla zklamou. Tato historická skutečnost představuje pro investory, kteří uvažují o zapojení do honby za akciemi společnosti Nvidia, významný faktor, který je třeba při rozhodování zohlednit.

Současná AI bublina v mnoha ohledech připomíná ozvěny někdejší internetové bubliny či nedávné kryptoměnové a blockchainové bubliny. Na sociálních sítích působí skupina influencerů, kteří záměrně vytvářejí kolem AI co největší senzaci, aby využili této nastupující novink“, deformují tak budoucí očekávání potenciálních investorů a vytvářejí na trzích s veřejně obchodovanými akciemi bubliny. Vzpomenete si ještě, jak nám slibovali, že blockchain a samořídící auta způsobí na finančních trzích revoluci a umožní vám popíjet cappuccino, zatímco vás auto samo odveze do práce?

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter