Rusko čeká výraznou recesi a propad vývozu ropy a plynu

Ruské ekonomice hrozí dle premiéra Dmitrije Medveděva období prudké recese. Ekonomika je pod tlakem v souvislosti s poklesem cen ropy na světových trzích a nedávnému prudkému propadu rublu.

Vláda v Kremlu už počátkem prosince připustila, že ekonomika příští rok zřejmě klesne, vysloveným odhadem ale bylo pouhých -0,8 %. Země by tak zažila první recesi od roku 2009. Ruská centrální banka předpokládá, že pokud ceny ropy zůstanou na úrovni kolem 60 dolarů za barel, klesne ruská ekonomika příští rok dokonce zhruba o 4,5 procenta.

Prezident Vladimir Putin na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že současná hospodářská situace Ruska byla vyprovokována vnějšími faktory, tedy poklesem cen ropy. Z krize se prý ale ruská ekonomika dostane v nejhorším do dvou let. Bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin ovšem tento týden v pondělí podotkl, že západní sankce uvalené na Rusko nepoškodily jeho ekonomiku o nic méně než pád cen ropy a prudký pokles kurzu rublu. Rusko je prý na cestě k plnohodnotné krizi.

Ruská vláda doufá, že do konce letošního roku uzavře dohodu o dodávkách ruské elektřiny na Ukrajinu, uvedl dnes podle agentury Reuters ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Ukrajina se potýká s nedostatkem elektřiny poté, co konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou narušil dodávky uhlí do elektráren. Ukrajinská vláda již začátkem prosince povolila státní energetické společnosti Ukrinterenergo dovážet elektřinu z Ruska. Ukrajinské kapacity pro výrobu elektřiny podle ukrajinského ministerstva energetiky dosahují 55.000 megawattů, více než polovina z nich je však nyní nevyužitá.

Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem těžby jsou však Doněcká a Luhanská oblast, kde se již řadu měsíců bojuje. To přinutilo mnoho ukrajinských uhelných dolů omezit nebo úplně zastavit těžbu. Ukrajina se tak nyní potýká s nedostatkem elektřiny, ačkoli je obvykle jejím čistým vývozcem.

Rusko letos počítá s výrazným poklesem vývozu ropy i plynu, uvedl dnes ministr energetiky Alexandr Novak. Těžba ropy v Rusku by měla letos stoupnout o 0,6 procenta na rekordních 526,6 milionu tun. Produkce zemního plynu by se měla naopak snížit o čtyři procenta na 641 miliard krychlových metrů.

Vývoz ropy by měl letos podle ministra klesnout o 4,3 procenta na 229 milionů tun, zatímco export plynu by se měl propadnout o 6,7 procenta na 183,3 miliardy krychlových metrů.

Ministr rovněž upozornil, že v příštím roce by mohla ruská těžba ropy klesnout na 525 milionů tun. Rusko patří mezi největší producenty ropy na světě a letošní propad cen této suroviny působí tamnímu hospodářství značné potíže, napsala agentura Reuters. 

Newsletter