Rusko chystá velký test: poprvé od sankcí vydá dluhopisy

Poprvé od začátku konfliktu na Ukrajině a od uvalení sankcí Západem zkoumá Rusko možnosti mezinárodní emise dluhopisů. Kreml hledá další zdroje příjmů zejména v kontextu toho, že tamní ekonomika míří již druhým rokem do recese.

Ruský ministr financí v pátek oznámil, že se ministerstvo obrátilo na 25 západních a ruských investičních bank a věřitelů v čele se Sberbank, VTB či Gazprombank s žádostí o možnou emisi eurobondů. Rusko naposledy navýšilo hotovost na mezinárodních trzích v roce 2013 – o 7 miliard dolarů. V letošním rozpočtu bylo počítáno s 3 miliardami dolarů na možném prodeji. Tato suma však bude pravděpodobně daleko nižší.

Souhrnný zisk ruských bank loni klesl o 67 procent

Pokud by se letos Rusku podařilo eurobondy vydat, bylo by to poprvé, co by se mu podařilo získat přístup na kapitálové trhy od uvalení sankcí ze strany Spojených států a Evropy z roku 2014, kdy Moskva anektovala Krym a začala podporovat separatisty v konfliktu na východní Ukrajině. Ačkoli se sankce zaměřují „jen“ na několik velkých, převážně státních společností jako například Sberbank, VTB nebo ropnou společnost Rosneft, západní investoři byli před Ruskem varováni obecně. Některé banky jako Barclays či Royal Bank of Scotland ukončily aktivity v Moskvě úplně.

Rusko bude muset sáhnout do rezerv, nezvýší-li se cena ropy

Klesající výnosy na hlavních trzích s dluhopisy měly za následek pokles ruské výpůjční úrokové sazby. Na ruském dolarovém dluhopisu splatném v roce 2023 je nyní výnos 4,53 procenta, což je v porovnání se zářím 2013, kdy byl výnos na úrovni 4,9 procenta, pokles. Rusko požaduje, aby nové příjmy zalepily díru v jeho rozpočtu, kterou způsobil také nedávný pokles cen ropy. Ministrům bylo nařízeno, aby „osekali“ náklady o 10 procent; vláda také zvažuje privatizační program pro některé státní podniky jako Rosneft či Alrosa.

Krize na obzoru? Historicky úspěšný indikátor má jasno

Newsletter