Růst akcií? Za vším hledejte Fed

I přes včerejší a prozatímní dnešní ztráty se americké akciové trhy stále nacházejí poblíž svých historických maxim. Vzhledem k nevalné výsledkové sezóně a zjištění, že mezikvartální tempo růstu největší ekonomiky světa v přepočtu na celý rok bylo záporné, spekulují někteří analytici o akciové bublině.

Americká ekonomika propadla. Dočasně?

Své si o hlavním důvodu růst akcií myslí Byron Wien, investiční stratég ze společnosti Blackstone Advisory Partners. Ten je přesvědčen, že hlavním viníkem není nikdo jiný než americká centrální banka. Federální rezervní systém podle Wiena nastartoval trhy prostřednictvím třech bilionů dolarů. Tyto „levné“ peníze se na trhy dostal prostřednictvím již ukončeného programu kvantitativního uvolňování.

„Fedu trvalo 95 let, aby svou rozvahu nafouknul na 1 bilion dolarů. K dosažení současné bilanční úrovně však stačilo pouhých šest let. Samotný stimul měl za cíl podpořit vývoj ekonomiky, ale z mého pohledu na věc přispěly tři čtvrtiny systémové peněžní injekce, která byla aplikována nákupem státních dluhopisů, především k akciovému růstu a sražení výnosů na minima. Jestli se nemýlím, Fed přispěl téměř třemi biliony dolarů (něco z toho pravděpodobně skončilo na dluhopisových trzích) k 13 bilionovému růstu, jenž vyhnal akcie z minim roku 2009 až na současné úrovně. Zisky díky tomu vzrostly o 9 bilionů (1,5 x 6 bilionů) a ostatní faktory se počítají za bilion. Je tedy jasné, že měnový stimul měl silně multiplikativní efekt,“ přepisuje slova dopisu klientům server Business Insider.

Wien zároveň varuje před pravděpodobnou, minimálně 10% korekcí. „Už jsou to tři roky, kdy jsme naposledy byli svědky poslední výraznější korekce. Současný sentiment je sice optimistický, nijak však nepřispěje k trvalému vzestupnému trendu. Stále si udržuji pozitivní výhled na S&P 500, avšak pravděpodobně si na něj budeme muset chvíli počkat.“

Nové akciové rekordy – důvod k radosti, či strachu?

Newsletter