Růst spotřebitelských cen v ČR v dubnu zpomalil na minimum

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zmírnil na 0,1 % z 0,2 % v březnu. Analytici přitom očekávali zrychlení míry inflace na 0,3 %. Zpomalení cenového růstu nastalo především v oddíle alkoholických nápojů a tabáku.

V meziměsíčním srovnání zůstala cenová úroveň stejná. Zvýšení cen oděvů a obuvi bylo kompenzováno poklesem cen potravin, nealkoholických nápojů, dále pak zlevněním alkoholických nápojů a tabáku.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 %, ceny služeb vzrostly o 0,5 %.  

„Růst cenové hladiny je momentálně v ČR velmi pomalý. Jen těsně uniká deflačnímu pásmu a nachází se v oblasti ultra-nízké inflace, neboli lowflace, jak se nyní módně říká,“ podotýká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Roklen24.cz. „Je však takový stav překážkou ekonomickému oživení? Nikoli.“

Kovanda odkazuje na nedávný projev Jaimeho Caruany, šéfa Banky pro mezinárodní platby v Basileji. Podle něj historická data prokazují, že deflace je často spjata s trvalým hospodářským růstem, a velká hospodářská krize 30. let byla prý v tomto ohledu spíše výjimkou než pravidlem.

„Maloobchodní tržby v eurozóně vzrostly ve třech z posledních čtyř měsíců,“ doplňuje Kovanda. „Navzdory nízkému růstu cen, navzdory lowflaci, spotřebitelé tedy evidentně neodkládají své nákupy do doby, kdy by mohlo být levněji, což je zásadní hrozba spjatá s deflačními tendencemi. Myslím, že podobný vzorec chování lze čekat i u českých spotřebitelů. Zkrátka nevidím momentálně pomalý růst cen v ČR jako škodlivý.“  

Newsletter