Saga aneb Jak podstatu krypta „zdeformovat“ k obrazu svému

Když v minulém roce vzrostla cena bitcoinu o 1000 %, mnozí investoři litovali, že si alespoň nějaké nekoupili, klidně i za vyšší cenu, přece jen BTC poroste do nebes, zněla argumentace mnohých. S letošním propadem však toto nadšení vyprchalo. Jenže do čeho teď investovat, pokud nejste příznivcem vysoké volatility, ale chcete zůstat na trhu kryptoměn?

Pochybné obchodování a prudká volatilita kryptoměn ohrožuje jejich postavení základního pilíře finančního systému budoucnosti, uvádí mnozí jejich příznivci. Nyní má ale jedna skupina složená z ekonomů a finančních inovátorů plán, díky kterému chce čelit těmto výzvám vytvořením „první neanonymní digitální měny založené na blockchainu“. Ta ponese jméno Saga (SGA) a jejím hlavní charakteristikou je, že nemá všechny ty vlastnosti, ze kterých regulátoři, bankéři a upřímně i většina lidí šílí. Máme na mysli extrémní volatilitu, nejednoznačnou představu o hodnotě a anonymitu.

Saga je vytvářena společností The Saga Foundation, což je švýcarská neziskovka založená v minulém roce, která má za cíl vyvíjet nové technologie pro otevřené a decentralizované softwary. V poradním výboru společnosti zasedá Jacob Frenkel, bývalý guvernér Národní banky Izraele a předseda JPMorgan Chase International, laureát Nobelovy ceny za ekonomii Myron Scholes, známý především díky vytvoření Black-Scholesova modelu pro oceňování opcí. Dále pak je součástí i Dan Galai, jeden z vývojářů indexu VIX, což je nejužívanější měřítko volatility finančního trhu, a Leo Melamed, emeritní předseda CME Group a pionýr ve finančních termínovaných komoditách. Není tedy potřeba dodávat, že tato skupina zná finanční trhy jako svoje boty. 

Zamýšlená stabilita saga tokenů má z této měny učinit praktickou zúčtovací jednotku a prostředek směny, nikoliv kryptoměnu k pouhé spekulaci. Divoké výkyvy cen u mnohých (nebo spíše u většiny) kryptoměn z nich činí neatraktivní platební prostředek, nemluvě o tlaku, který přinesla volatilita na burzy, na nichž se s těmito měnami obchoduje. K zajištění nízké volatility využije saga metody tradičního finančnictví. Měna bude s použitím frakční rezervní metody (podobné jako u bank) uchovávat rezervy v regulovaných bankách. Saga tak bude v zásadě napojena na zvláštní práva čerpání (Special drawing right – SDR) Mezinárodního měnového fondu, což je mezinárodní rezerva aktiv tvořená hlavně americkým dolarem a eurem, kterou drží i mnohé centrální banky.

Nabídka této měny bude algoritmicky upravena podle velikosti trhu. Například pokud bude narůstat, chytrý kontrakt zvýší nabídku tokenů, což omezí růst cen. Bude zavedeno i určité cenové pásmo, které bude fungovat jako kontrola volatility.

Držitelé sagy musí splnit požadavky KYC („poznej svého zákazníka“) i nastavená pravidla proti praní špinavých peněz, a to podle švýcarského práva. Toto opatření odstraňuje aspekt anonymity, což je základním elementem kryptoměn, které jsou založené na myšlence decentralizovaného systému existujícího mimo dosah vlád a centrálních bank. Ve skutečnosti ale tato identifikační opatření přebírají i současné kryptosměnárny, jsou ale také požadovány během prodeje tokenů. 

U kryptoměn zaštítěných frakčními rezervami jde o jistou ironii. Ty byly trnem v oku základních principů bitcoinu, pradědy kryptoměn. Jeho tvůrce Satoshi Nakamoto rozkódoval zprávu v prvním vytěženém bitcoin bloku, která říkala: „The Times 03. leden 2009: Ministr financí na pokraji druhého záchranného kroku vůči bankám“. To však nebylo přesvědčivé potvrzení tradičních finančních procesů, které prosazuje vedení společnosti Saga.

O měnu, jejíž cena nekolísá tak prudce (proto je často nazývána stabilní mince), je již delší dobu usilováno. Nejznámějším příkladem je tether, jehož tvůrci tvrdí, že je plně zaštítěn dolarovými rezervami (každý token je kryt jedním dolarem).   

Saga se připojuje k této snaze vytvořit legitimní stabilní minci, o kterou se snaží i společnosti za podpory známých investorů ze Silicon Valley. Mezi nimi je například Basecoin, která slibuje cenu regulovanou „algoritmickou centrální bankou“, nebo token Dai, jehož hodnota vůči dolaru je stanovena „decentralizovanou autonomní organizací“. Obě měny jsou zaštítěny venture kapitálovou firmou Andreessen Horowitz.

Saga tokeny si budete moci koupit na začátku posledního čtvrtletí tohoto roku, uvádí webové stránka společnosti. Koupit je můžete buď použitím etheru nebo bankovním převodem v kterékoli bance, ve které má společnost Saga rezervy. Namísto uspořádání ICO, obvyklé metody pro vydávání nových mincí v krypto prostředí, získala firma 30 milionů dolarů od venture kapitálových a hedge fond investorů, jako je Mangrove Capital Partners a Lightspeed Venture Partners. Saga Genesis je nabízen jako voucher token prvním podporovatelům a investorům. Samotným cílem Saga Foundation je využít blockchain k „přezkoumání vládních paradigmat“ a přijít s novým přístupem k tomu, jak současná společnost směňuje hodnotu.

 

Newsletter