Saúdové o ropě: Neuschne objednávka na jediný barel

Na příčce nejvyšší stojí podíl na trhu s ropou. Ten bude prioritně bránit Saúdská Arábie z pozice největšího vývozce ropy na světě a takový vzkaz vysílá princ Abdulaziz bin Salman ohledně budoucího chování dominantního hráče na trhu černého zlata.

„Trh s ropou je v excelentní kondici. Chceme spokojené zákazníky a stabilní cenu ropy, plynulou poptávku a nabídku,“ uvedl saúdský princ. Potvrdil tak strategii země, která v žádném případě nesníží produkci v zájmu růstu tržních cen ropy. Jak uvedl ministr pro ropu Ali al-Naimi, Saúdská Arábie by tak přepustila část trhu producentům, kteří mohou fungovat pouze s vyššími náklady, než je pro ně únosné nyní.

Podle dat IEA Saúdská Arábie v březnu takřka zopakovala dosud rekordní objem produkce ropy země. „Chceme si udržet tržní podíl a naše zákazníky,“ řekl stručně princ Abdulaziz bin Salman pro Bloomberg.

Propad cen ropy. Saúdové si poprvé za 15 let půjčí

Ropný ministr al-Naimi navíc nabídl Číně navýšení dodávek o „jakékoli množství, které bude (Čínou) žádáno“.

V ropné strategii země stojí omezení rozsahu produkce o 1,5 procenta do roku 2030, V roce 2016 chce ale země začít s těžbou z písků v úvodních rozsahu mezi 20 a 50 miliony kubíků za den. V roce 2018 už má tato těžba dosahovat 500 a v roce 2025 kolem 4 miliard kubíků.

Obrat na trhu s ropou: Saúdové prudce zdražili dodávky

OPEC se na nejbližším jednání sejde 5. června. V březnu kartel navýšil produkci na 10,1 milionu barelů ropy denně a v dubnu al-Naimi řekl, že produkce zůstane blízko aktuální úrovně 10,3 milionů barelů ropy denně.

Ropa Brent aktuálně (v 12:05) obchoduje u 64,7 dolaru za barel, když letošní dno vymezila 13. ledna na úrovni 46,4 USD/b. Severoamerická lehká ropa WTI obchoduje na hladině 56,8 USD/b při letošním minimu 43,6 USD/b z 29. ledna.

Může smrt saúdského krále zvrátit vývoj cen ropy?

Newsletter