Sazby v záporu už navěky? ECB připouští přestřelení inflačního cíle

Zdroj: Depositphotos

Spekulace o dnešním zasedání Evropské centrální banky se točily především kolem nové revize měnověpolitické strategie. Nový symetrický inflační cíl na 2 %, navíc s možností přechodného přestřelení, jsme považovali za příležitost, jak se pokusit získat alespoň část ztracené důvěry vzniklé vinou dlouhodobého neplnění mandátu cenové stability. Bohužel, Rada guvernérů ECB ji nevyužila.

Moment „whatever it takes“ tentokrát vztažený k plnění inflačního cíle se nekonal. ECB oznámila ponechání sazeb beze změny. Stejně tomu je i u objemů a načasování programů nákupů aktiv, tj. pandemický PEPP a „původní“ APP. Jediné změny se dočkala forward guidance týkající se sazeb.

ECB v souladu se symetrickým cílem na 2 % ponechá úroky na stávajících nebo nižších úrovních, dokud inflace nedosáhne 2 % s dostatečným předstihem před koncem horizontu měnové politiky a zůstane na těchto úrovních trvale i po zbytek tohoto horizontu. Další podmínkou je, že všechny důkazy musí naznačovat, že se inflace na dvouprocentní úrovni udrží v rámci střednědobého výhledu. To – z titulu pevného ukotvení inflačních očekávání – může implikovat i přechodné přestřelení inflačního cíle.

Takto podaný výhled je sice nadále jasně holubičí, chybí nám ale mnohem ostřejší rétorika, stejně tak i bližší detaily, jak chce ECB vyšší inflace dosáhnout (prognóza pro letošek je 1,9 %, pro 2022 na 1,5 % a pro 2023 na 1,4 %). Za předpokladu neměnnosti aktuálně využívaných měnověpolitických nástrojů nás v rámci horizontu napadá snad jen úprava výpočtu inflace (zahrnutí nákladů spojených s vlastnickým bydlením do HICP), což je mimochodem také součást nové strategie s pozdějším plněním. Samozřejmě jsme teprve na začátku éry nové strategie a případné změny nástrojů teprve přijdou – minimálně v souvislosti s přechodem z programu nákupů aktiv PEPP na APP.

To, co nám dnes chybělo, byla především ostřejší rétorika. Pokud by Rada guvernérů uvedla, že se všemi prostředky zasadí o splnění nového inflačního cíle, což v aktuálním prostředí poblíž nulové dolní hranice zahrnuje i možnost jeho přestřelení, vyznělo by to mnohem efektivněji než výsledná změna stylu bez zásadnější změny podstaty doposud prováděné měnové politiky. Přítomnost takového závazku je podle nás přitom klíčová.

 

Newsletter