Sbohem a šáteček. Dohoda OPEC se zhroutí během příštího roku

Objem vytěžené břidlicové ropy hatí snahy skupiny OPEC a přidružených států. Ceny ropy se tak stále drží níže, než kartel v rámci své dohody o osekání těžby původně doufal. Podle vedoucího výzkumu komoditního trhu banky Macquarie Iana Reida je „velmi nepravděpodobné“, že by tento pakt vydržel déle než do prvního čtvrtletí roku 2018. OPEC podle něj doslova bojuje s větrnými mlýny.

Vedoucí evropského výzkumu v australské bance Macquarie Group označil v rozhovoru pro americkou televizi CNBC ropný kartel za „zoufalou partu“. Květnové prodloužení jejich dohody, která tak nově končí v březnu příštího roku, pokládá za klíčovou otázku pro světovou ekonomiku. Bude osekávání těžby dále pokračovat?

„Po pravdě si myslím, že další prodloužení bude velmi těžké prosadit. Náš analytický tým vidí nejpravděpodobnější rozpad celé dohody okolo poloviny roku 2018. Pokud tato situace opravdu nastane, bude příští rok na trhu obrovský přebytek ropy,“ uvedl Reid. Neschopnost kartelu vytlačit ceny černého zlata nahoru má podle něj jasně identifikovatelnou příčinu. 

„Příčinou je objem vytěžené břidlicové ropy. Ten vzrostl rychleji a soustavněji, než většina lidí před pár měsíci očekávala. To hatí v podstatě všechna opatření, která by mohl OPEC teoreticky zavést,“ vysvětlil analytik.  Odhad ceny černého zlata jeho tým vidí na méně než 50 dolarech za barel s tím, že neočekává přílišné zotavení ani v dalších měsících, včetně roku 2019.

Ropný trh v rovnováze? Na konci prvního čtvrtletí příštího roku

Z důvodu rostoucí produkce břidlicové ropy se tak jedná o hru s nulovým součtem. Jakmile ceny vzrostou, na trh to přiláká čím dál tím více těžařů břidlice.

 „Těžařům břidlice se za posledních 12-18 měsíců podařilo zvýšit kapitál, takže jsou schopni přežít toto těžké období ještě nějakou dobu,“ uvedl ředitel BlackRock Ewen Cameron Watt. Ceny ropy se ve čtvrtek mírně vzpamatovaly a dnes pokračují v růstu. Za poslední měsíc však zažila komodita velký propad o 17 procent. „Můj instinkt mi říká, že se nacházíme v pásmu 40-50 nebo 45-55 dolarů za barel, ne v trendu, který vede k rozmezí okolo 35 dolarů,“ dodal Watt.

Na OPEC zapomeňte. Kdo doopravdy diktuje ceny ropy?

A jak ropa ovlivňuje ostatní trhy? „Pokud bychom se podívali na trh ze širšího pohledu, tak slabší ceny černého zlata nejsou v rozporu s optimistickým výhledem akcií,“ uvedl Beat Wittmann z Porta Advisors. Podle něj to v mnohých ekonomikách sejme tlak z úrokových sazeb a inflace. „Pokud ceny nepůjdou výrazně níže, nevidím to jako jasné negativum,“ dodal Wittmann.

Newsletter