Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Šéf směnárny bitcoinů (nejen) o praní špinavých peněz. Jak v ČR?

Zájem o bitcoiny je větší, než jsme čekali. Meziročně roste počet směn i objemy o 300 procent. Problémem je však praní špinavých peněz. S jakými případy je možné se setkat? Jaký je postup při odhalení? Je namístě srovnání bitcoinu se zlatem? Nejen na to odpověděl v rozhovoru pro Roklen24 Pavel Niedoba, zakladatel bitcoinové směnárny Simple Coin.

Simple Coin je největší a nejstarší bitcoinovou směnárnou v ČR. Vaše působnost na domácím trhu začala v roce 2012. Můžete popsat změny, kterých jste byl za pět let svědkem? Jak moc se změnil počet Vašich zákazníků? A co objemy?

Na samém začátku jsme problém směny chápali čistě technicky. Neměli jsme tušení, že problém může vzniknout pouze tím, že na náš účet přijdou peníze. Protože jsme na trh vstoupili právě v období MTGOX bubliny, objemy hned z počátku byly nad naše očekávání.

Tato situace vydržela několik měsíců a poté došlo k dlouhé a pomalé stabilizaci. Ta bylo způsobena klesajícím trendem, který vydržel po celý rok 2014. I přesto korunové objemy stoupaly, ale postupně jsme snižovali naší marži, aby se směny staly dostupnějšími. V polovině roku 2015 se trend otočil a začal pomalý, ale stabilní růst. Toho začali využívat noví zákazníci, kteří využívali bitcoin k investičním nákupům. Meziročně počet směn i objem roste tempem okolo 300 % s výrazným zrychlením od listopadu loňského roku.

V rámci své působnosti na trhu jste bezpochyby narazil na pokusy o praní špinavých peněz právě prostřednictvím směny kryptoměn. Existuje nějaká „obvyklá“ forma, kterou již dokážete identifikovat, nebo jsou tito „obchodníci“ tvořiví a neustále přichází s novinkami?

Zamezení praní špinavých peněz je pro bitcoinovou směnárnu zcela zásadní. Je to něco, s čímž jsme na začátku podnikání nepočítali, ale po několika měsících jsme tomu začali věnovat většinu času a prostředků.

Kryptoměny jsou pro praní peněz populární, protože se dají anonymně odebrat a poté již nemohou být zabaveny orgány činnými v trestním řízení. Existuje jednoduché schéma, kdy platící je podveden a provede bankovní převod v dobré víře, že platí za zboží, ale platba jde do bitcoinové směnárny, kde bitcoiny odebere podvodník. Tomuto se daří předejít zprávou v bankovním převodu, ze které je zřejmé plátci, že nakupuje bitcoiny.

Můžete popsat nejzajímavější případ pokusu o praní špinavých peněz, se kterým jste se setkal?

Měli jsme případ, kdy asi dva mladíci dokázali za dva dny z deseti lidí vylákat více než půl milionu korun tím, že jim podvedení sdělili hesla ke svým bankovním účtům a přeposlali potvrzovací SMS zprávy. Měli jsme tu člověka, který si dokázal zřídit desítky bankovních účtů na cizí identity a několik dobře hodnocených e-shopů, na které inkasoval peníze, ale zboží nedodával. Podle všeho ale již byl dopaden.

Jaký je postup poté, co identifikujete pokus o praní špinavých peněz? Dá se proti těmto praktikám vůbec nějak efektivně bránit?

Pokud pojmeme podezření, požádáme klienta o identifikaci. Dle možností pak ověříme zaslané dokumenty. Pokud nejsou v pořádku, platbu pozdržíme, nebo vracíme na účet, ze kterého přišla. Máme dnes propracované postupy a vnitřní směrnice a daří se nám podvody účinně omezovat, přestože počet transakcí stále narůstá, počet podvodů se snižuje.

Vaše podnikatelská činnost je spjata s poměrně kontroverzním aktivem, alespoň z pohledu regulátorů a dohledových úřadů, s čímž nepochybně souvisí i jejich, předpokládám, zostřený přístup vůči Vaší společnosti. Jak se s tím vyrovnáváte? Dostal jste se už někdy do „krize“, kdy jste měl chuť hodit vše za hlavu?

Ano, hned po třech měsících jsme zastavili prodej a bitcoiny jsme pouze vykupovali. Poté opustil Simplecoin.cz zakládající člen a partner. Moje vlastní přesvědčení, je že pokud se rozhodnete podnikat, nelze předpokládat, že vše půjde snadno.

Aktuálně vyjma ČR působíte i v Polsku a na Slovensku. Ve které zemi evidujete největší zájem o bitcoiny? Plánujete nějakou další expanzi na evropské trhy?

Nejsilnější pozici máme samozřejmě v Česku. Počty objednávek jsou na Slovensku i Polsku srovnatelné. Na Slovensku je však konkurence z důvodu eurozóny a v Polsku je zase silná místní konkurence. Vstoupit na nový trh není jednoduché, zásadní je lokální podpora zákazníků.

Když se vrátíme zpět do ČR, jak vnímáte konkurenci na domácím trhu, například rostoucí počet bitcoinmatů?

Konkurenci sledujeme pouze okrajově, protože se hlavně snažíme zlepšovat naše služby, kde se soustředíme na spolehlivost, rychlost a jednoduchost. Již rok je partnerem Simplecoin.cz firma General Bytes, což je přední světový výrobce bitcoinových automatů. Vzhledem k nutnosti manipulovat s hotovostí jsme vždy schopni nabídnout lepší cenu než automaty a taky kvůli nutnosti automat fyzicky navštívit je nepovažujeme za přímou konkurenci.

Minulý pátek americká Komise pro cenné papíry a burzy smetla ze stolu povolení historicky prvního burzovně obchodovaného fondu (ETF) navázaného na bitcoin. Návrh na jeho založení fondu předložili zhruba před 4 roky bratři Winklevossovi, rozhodnutí však bylo již několikrát odsunuto. Jak vidíte budoucnost této snahy? Myslíte si, že bude obdobný fond někdy založen a především povolen?

Rozhodnutí padlo, fond byl zamítnut. Bratři Winklevossovi nicméně prohlásili, že svůj boj nevzdávají. Sám předpokládám, že tlak na povolení poroste s kapitalizací kryptoměn. Zisk burz se odvíjí od objemů a další instrument je zvýší. Schválení fondu bude samozřejmě znamenat nárůst ceny, ale i když povolen není, investoři si najdou jinou cestu, jak do kryptoměn investovat, pokud se zhodnocují.

Cena bitcoinu nedávno překonala cenu trojské unce zlata. Má podle Vás BTC potenciál nahradit žlutý kov jakožto nový typ tzv. bezpečného přístavu, nebo jde o utopickou myšlenku?

Toto srovnání je zavádějící, můžete cenu stejně srovnávat s kilogramem zlata. Daleko zajímavější je srovnat kapitalizace, tj. cenu všech bitcoinů proti ceně všeho zlata. Tam vychází, že hodnota kovu převyšuje bitcoin asi 350krát. Nemyslím si, že bitcoin může zlato nahradit. Je zlatu podobný v omezené nabídce, ale jeho účel je více placení než uchování hodnoty, což je u zlata naopak.

Zahrajme si na věštce. Kde vidíte cenu bitcoinu v roce 2017, vezmeme-li v potaz možná, především evropská politická rizika (např. brexit, prezidentské volby ve Francii)? Dočkáme se víc historických maxim?

Ano, předpokládám, že maximum postupně poroste. Politika má dle mého názoru druhotný vliv, finanční stabilita prvotní. Pokud by například vznikla další velká bankovní krize a potíže mělo například euro, bude to obrovský stimul pro cenu bitcoinů.

Podobná situace vznikla ovšem v menším měřítku při problémech řeckých bank a při finanční reformě v Indii. Proti tomu samotný brexit a zvolení Trumpa měl vliv na cenu bitcoinu pouze krátkodobý.

 

Newsletter