Americké výnosy rostou. Dolar se po pátečních dat z trhu práce obchoduje pod 1,0800 za euro. Měny regionu v závěru minulého týdne oslabily. Koruna reagovala na silný dolar nejméně citlivě a obchoduje se nad 23,75 za euro.

Signály recese se množí. Nálada mezi manažery se zhoršuje

Zdroj: Depositphotos

Signály možné recese se množí. Podle některých odhadů by mohla přijít do konce letošního roku.

Analytici společnosti Fidelity vnímají, že nálada mezi manažery společností, které pokrývají, se již několik měsíců zhoršuje. V červnu se objevily jisté známky oživení, když Čína začala znovu po lockdownech fungovat, ale toto oživení se zastavilo. Nálada se zhoršila i jinde, zejména v Severní Americe, Evropě a regionu EMEA/Latinské Ameriky. Jak ukazuje graf níže, indikátor nálady manažerů je nyní nejméně příznivý od doby, kdy jsme se na něj před dvěma lety začali našich analytiků každý měsíc dotazovat. Hlavní ukazatele se také nadále zhoršují a nyní jsou na úrovni srovnatelné s okamžikem vypuknutí pandemie covid-19.

Graf 1: Globální nálada rychle klesá

Zdroj: Fidelity International
Zdroj: Fidelity International

Energetický sektor padá

Jedním ze světlých bodů posledních měsíců byla energetika, kde analytici hlásili pozitivní náladu managementu. To se v červenci také změnilo, když rozsah nastupujícího zpomalení globální poptávky zastínil letošní prudký růst cen komodit v důsledku války na Ukrajině.

„Objevují se větší obavy ohledně globálního růstu a schopností Číny podpořit hospodářský růst,“ uvedl jeden z analytiků Fidelity. „Existují důkazy o narušení poptávky v oblasti energií, zejména u plynu v Evropě a ropy v USA,“ říká další, který pokrývá evropské ropné a plynárenské společnosti.

Inflační tlaky přetrvávají, ale situace se může rychle změnit

Na straně nabídky čelí energetický sektor podle odpovědí z průzkumu akutnějším tlakům na náklady práce než kterékoli jiné odvětví. Jinde sice analytici napříč odvětvími očekávají, že náklady na vstupy budou i nadále růst, ale předpokládaný rozsah tohoto růstu je již vyrovnaný.

Stejně jako loni byly řeči o „přechodné inflaci“ překonány událostmi, možná se dočkáme další rychlé změny narativu. Jak říká jeden z analytiků zaměřených na spotřební zboží v Severní Americe: „Inflace se ustálila a já začínám mít obavu o její pokles spíš než o snížení marží v důsledku tlaku na náklady.“

 

Zdroj: Fidelity International

Newsletter