Silicon Valley a boj proti terorismu: Proč se k němu „neupíše“?

Prezident USA Barack Obama do své řeči k boji proti ISIS zahrnul i prosbu k „high-tech sektoru a představitelům donucovacích orgánů, aby teroristům ztížili využívání technologii k útěku před spravedlností.“ O hodinu dříve ve své řeči naléhala na Silicon Valley také Hillary Clintonová. Žádala jej, aby se podílelo na „narušování“ teroristických organizací.

Poté, co v roce 2013 Edward Snowden provalil kauzu rozsáhlého vládního špehování Američanů, se americké technologické společnosti zaměřily na šifrovací technologie, která zabraňují přístupu k soukromým informacím. V pondělí mluvčí Bílého domu Josh Earnest novinářům řekl, že „prezident věří v důležitost silného šifrování, ale ve stejný okamžik není dobré, aby teroristé měli v kyberprostoru bezpečné útočiště.“ Mluvčí Bílého domu se tak snažil naznačit existenci střední cesty mezi oběma přístupy. Avšak ani po měsících rozhovorů se žádný takový kompromis mezi vládou a Silicon Valley neobjevil a asi ani neobjeví.

Kolik a na čem vydělává Islámský stát?

Posted by Roklen24 on Monday, 7 December 2015

 

Již více než rok se představitelé donucovacích orgánů vztekají nad technologickými giganty, jako jsou Apple, Google či Facebook, že přijaly technologie, díky nimž je prakticky nemožné, aby měl kdokoliv přístup k informacím, které prochází jejich službami nebo zařízeními. Po těchto stížnostech se v říjnu ozval ředitel FBI James Comey, který poznamenal, že by Bílý dům neměl hledat legislativu, která by po společnostech vyžadovala, aby měly šifrování navrženo takovým způsobem, který by umožnil vládním úředníkům přístup. Pak přišly útoky v Paříži a změna názoru – začal zdůrazňovat potřebu přístupu vlády k šifrované komunikaci.

I kdyby Washington po technologických společnostech v USA vyžadoval zbudovat ve svém šifrování tzv. zadní vrátka, nepomohlo by to eliminovat schopnost teroristů (či kohokoliv jiného) používat šifrovanou komunikaci soukromě. Silicon Valley na této technologii nedrží monopol, poznamenává Kevin Bankston, ředitel New America‘s Open Technology Insititute. „Každý softwarový inženýr kdekoli na světě může vytvářet a šířit svůj vlastní šifrovací software,“ říká. „To je přesně to, co džihádisté dělají. Nepotřebují WhatsApp.“ 

 

Mezi technologickými společnostmi a vymáháním práva existují i jiné možnosti, pokud jde o snahu držet extrémistické skupiny od využívání sociálních médií k náboru nových členů nebo propagaci. Odjakživa existuje mezi technologickými společnostmi, uživateli a vládními úředníky zpětná vazba a komunikace, pokud jde kontroverzní výroky, šikanu, rasismus či dětskou pornografii. Významné sociální sítě mají své vlastní politiky – pravidelně sundávají obsah, který je porušuje. Jen za rok 2014 YouTube odstranilo 14 milionů videí, které porušovaly jeho politiku. „Sdílíme cíl vlády udržet teroristický obsah mimo naše stránky,“ podotknul Seth Jodi, mluvčí Facebooku s tím, že společnost „má pro teroristy a teroristickou propagandu nulovou toleranci.“

Nikdy není jasná hranice, která oddělí nebezpečnou komunikaci od všeho ostatního a i kdyby byla, obrovské množství obsahu vytvořeného na Facebooku nebo Twitteru by nešlo kompletně monitorovat. Automatizované techniky, jako je jazykový software, by mohly pomoci. Skončit bychom však mohli u filtrování spousty legitimního obsahu. Kromě toho si ISIS může okamžitě poté, co mu budou zrušeny staré účty, založit nové,“ poznamenává Mattew Green z Johns Hopkins Security Institute. Byla by to nekonečná hra.

Newsletter