Viceguvernér Bank of Japan Uchida dnes doručil komentář, po kterém kurz japonského jenu oslabil o více než procento. Trh jeho slova vnímá jako holubičí obrat, přitom není v rozporu s tím, co zaznělo na červencovém zasedání japonské centrální banky.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Viceguvernér Uchida uvedl, že nedávné tržní pohyby byly extrémně volatilní. Centrální banka bude sledovat, jaké mohou mít dopady na samotnou ekonomiku. Platí, že v době nestabilních trhů nedojde na další zvýšení sazeb. Rozhodnutí o tomto kroku bude vycházet ze srovnání vývoje ekonomiky s aktuální prognózou. Pakliže by došlo na to, že zvýšená tržní volatilita povede k vychýlení ekonomického vývoje od výhledu centrální banky, měnová politika – s důrazem na sazby – na to bude reagovat.
BOJ folded already? 😭 pic.twitter.com/jzPwo6wVno
— db (@tier10k) August 7, 2024
Nezvyšovat sazby v době volatilních trhů není nic neobvyklého. Centrální banka nebude živit volatilitu, která může mít dopady na ekonomiku. V kontextu jestřábí rétoriky guvernéra Uedy z posledního zasedání je dnešní komentář viceguvernéra Uchidy – z tržního pohledu – obratem, byť stále platí, že sazby mohou být letos dále zvýšeny. Tržní sázky na tento krok teď ale mohou oslabit.
Slova viceguvernéra Bank of Japan nejsou v zásadě nijak v rozporu s tím, co zaznělo na červencovém zasedání. Trh to tak ale bude vnímat. Hlavní otázkou zde bude, zda mohou nedávné tržní pohyby ovlivnit výhled centrální banky. Podle toho se budou Ueda a spol. dále rozhodovat.
Broadly speaking, these two sets of statements are congruent. pic.twitter.com/1oTIgkGJVM
— 𝐄𝐟𝐟𝐢𝐜𝐢𝐞𝐧𝐭 𝐌𝐚𝐫𝐤𝐞𝐭 𝐇𝐲𝐩𝐞 (@EffMktHype) August 7, 2024
Japonská měnová politika zůstává akomodativní. Může si to dovolit, nemá inflační problém, jako měla ECB a Fed. Po jestřábím překvapení na ni však dolehly všechny ty roky extrémně nízkých sazeb. Strategie carry trade zůstává, jen už nebude tak výhodná, jako byla před několika měsíci v době nižších japonských sazeb a nízké volatility FX trhů.
Právě uzavírání obchodů v rámci strategie carry trade, kde japonský jen sloužil jako financovací měna, bylo jednou z proměnných propadu trhů na začátku týdne. Tehdy posílení kurzu jenu vedlo k vlně margin callů. Tu zasažení obchodníci mohli řešit například prodejem zahraničních aktiv, do kterých ve snaze o dosažení výnosu investovali přes půjčku jenu, následnou konverzi například do dolarů, po které následoval nákup daného aktiva. Jakmile obchodníkův zprostředkovatel vinou rychlého posílení jenu požádal o doplnění marginu, prodej zahraničního aktiva byl jednou z možností získání potřebné likvidity.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, X, Bank of Japan
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.