Skotsko ne. Kdo další?

Skotům na své zemi jednoznačně záleží. Doložila to masívní účast ve včerejším referendu o nezávislosti, bez ohledu na to, že skončilo verdiktem „NE“.

NE. Británie přežila Velká

Skotsko ale není samo, které se potýkalo s otázkou nezávislosti a rozhodnutím osamostatnit se. Podívejme se na některé další snahy o samostatnost.

V roce 1995 se v Kanadě konalo druhé referendum za posledních 15 let, které mělo rozhodnout o samostatnosti Quebecu. V prvním referendu, konaném v roce 1980, se suverénní převahou rozhodli občané ve prospěch jednoty, referendum o 15 let později bylo však drama až do úplného konce. Až do poslední chvíle se jednotlivé strany ve výsledcích předháněly. Kanada však po těsných výsledcích o Quebec nepřišla. Zvítězila jednotná zem v těsném poměru 50,6 % proti 49,4 %.

Katalánský národní den 11. září, ve kterém vyšly stovky tisíc lidí do ulic, přinesl protesty spojené se snahou o  oddělení Katalánska od Španělska. Referendum, ohlášené na 9. listopadu tohoto roku, napadla španělská vláda, podle které je uspořádání protiústavní. Tamní lídr Arthur Mas ale právě dnes, po skončení referenda ve Skotsku, zopakoval, že Katalánsko referendum na 9. listopadu „vyhlásit chce“. Podle španělských zákonodárců neumožňuje ústava žádnému ze španělských regionů odtrhnutí od zbytku země. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Katalánců chce mít možnost volit, to jim však prozatím neumožňuje španělský státní systém. Průzkumy zároveň naznačují, že výsledek referenda by v tuto chvíli byl podobný jako v případě Skotska.

Špatné zkušenosti s referendem prožila Belgie. Datoval se rok 1950, když v referendu zazněla otázka, jestli se belgický král, který byl obviněn ze sympatizování s nacisty, může vrátit do země ze svého švýcarského exilu. Referendum tehdy dohnalo zemi téměř do občanské války.

Dnes se v rámci Belgie mluví o tom, zda by měly vzniknout samostatné Flandry. A ačkoli mají diskuse o kulturních rozdílech v rámci Belgie vysokou publicitu, s Belgií v rámci tohoto regionu sympatizuje 85 – 88 procent obyvatel. Nízká podpora nezávislosti Flander souvisí s šesti státními reformami od roku 1970. Region Flandry je jeden z nejvíce autonomních regionů v Evropě.

Etnické uskupení Ujgurů je v rámci Číny jedním z nejhlasitějších hnutí za nezávislost na světě. Násilné nepokoje vedou čínské orgány k zahájení masivní kampaně proti terorismu. Ujgurové by také rádi viděli možnost referenda. Otevřená kampaň v britském parlamentu za nezávislost Skotska vzbudila řadu nepokojů v čínské oblasti Xinjiang, kterou ujgurští aktivisté nazývají Východní Turkestán.

Již dlouho probíhá také boj za nezávislost v Kurdistánu. Kurdové mají nyní největší šanci na úspěch, co se týče přinejmenším větší autonomie v severním Iráku. Sesunutí bagdádského režimu vedlo v červenci ke jmenování vysoce ceněného kurdského politika do role prezidenta. Kurdové za svou nezávislost bojují již od Osmanské říše, avšak z nezávislosti by se mohli radovat až nyní. Kurdistánské odtrhnutí souviselo v minulosti i s tím, že je lokalita bohatá na ropná naleziště. O samostatnosti by měla rozhodnout nová irácká vláda. 

Newsletter