Skupina VIG v 1Q posílila ziskovost, na všech trzích v černých číslech

(Aktualizováno 14:18) Rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group dnes oznámila finanční výsledky za první čtvrtletí roku. Výše hrubého předepsaného pojistného se meziročně zvýšila o procento na 2,7 miliardy eur. Po očištění o kurzový dopad vykázala růst o 2,9 %.

Zisk před zdaněním se meziročně snížil o 4,7 % na 152 mil. EUR. Po očištění o mimořádné položky dosáhl 2,8% růstu. Skupina uvedla, že výsledky na všech trzích a ve všech segmentech přispěly k celkovému zisku pozitivně. Analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali, že kvartální zisk před zdaněním klesne o 7,5 % na 147 mil. EUR. 

Výrazné zlepšení nastalo s ohledem na ukazatel nákladovosti (combined ratio), vyjadřující ziskovost pojišťovacích společností. V jednoduchosti se jedná o vyjádření součtu pohledávek a provozních nákladů v poměru k výnosům z předepsaného pojistného. „Combined ratio“ pod 100 % znamená, že je společnost zisková, v opačném případě vyplácí na pojistném více, než obdrží. VIG hlásí ukazatel za 1Q na úrovni 96,4 %, což je meziroční zlepšení o půl procenta. Ve srovnání s posledním čtvrtletím 2013 se úroveň ukazatele zlepšila o výraznějších 4,2 %. Zásluhu na tom mají především rumunské dcery, které se díky restrukturalizaci vrátily v prvním čtvrtletí do zisku.

„Vienna Insurance Group zaznamenala pozitivní start roku 2014. Hrubé předepsané pojistné slušně rostlo a zásadní omezení combined ratio o více než 4 procenta potvrzuje, že opatření přijatá v druhém pololetí 2013 byla správnou cestou,“ komentoval výsledky Peter Hagen, CEO skupiny VIG.

Výsledek z finanční činnosti zůstal stabilní na úrovni 272 mil. EUR. Po očištění o kurzové vlivy došlo k mírnému oslabení segmentu úrazového pojištění i pojištění majetku. Jde především stále o negativní dopad náročného tržního prostředí v Rumunsku a záměrného omezení klíčového byznysu na italském trhu (Donau Versicherung).

V zisku na všech trzích a ve všech segmentech

Dařilo se segmentu životního pojištění, kde výše hrubého předepsaného pojistného vzrostla o 4,7 % na 1,2 mld. EUR. Silný růst vykázal především trh v ČR (o 8,9 %) – navzdory negativním kurzovým efektům – a na Slovensku (o 7,2 %). V Maďarsku vzrostlo předepsané pojistné v segmentu životního pojištění o více než dvě třetiny a v Bulharsku o více než čtvrtinu. Pobaltské státy vykázaly růst o téměř 37 %.

„Za obrovský úspěch považuji návrat do zisku ve všech segmentech a na všech trzích,“ uvedl CEO Hagen. V České republice, kde zůstává skupina jasnou jedničkou na trhu s podílem 33,1 %, vzrostl zisk před zdaněním o 8,1 % na 51 mil. EUR. Skupina v ČR ovládá Kooperativu, Českou podnikatelskou pojišťovnu a Pojišťovnu České spořitelny. 

Skupinu tvoří zhruba 50 společností v 25 zemích. S akciemi VIG se obchoduje i na Burze cenných papírů Praha. V loňském roce zaznamenala skupina pokles hrubého zisku o 37 procent, v důsledku nepříznivého vývoje na rumunském a italském trhu. CEO Hagen v dubnu uvedl, že v Rumunsku letos očekává návrat k zisku. 

Vyšší ziskovost díky nižším nákladům

Návrat rumunské dceřiné společnosti do zisku již v 1Q je pozitivním signálem, i když hlavním důvodem bylo především nižší vyplácené pojistné plnění, zatímco ostatní administrativní náklady poměrně vzrostly, domnívá se analytik Komerční banky Miroslav Frayer. „Problémy jsou však nadále patrné, když pokračuje pokles předepsaného pojistného kvůli nepříznivé situaci v motorovém segmentu. Propad zaznamenává i italská divize, kde jsme registrovali pokles pojistného o 55 % (v motorovém segmentu o více jak 60 %). V celkovém hodnocení je příznivým faktorem to, že do zisku před zdaněním přispěly všechny trhy pozitivně,“ uvedl Frayer. 

Za překvapení označil analytik KB vyšší ziskovost díky výraznějšímu poklesu nákladovosti. „Na mnoha trzích došlo k poklesu administrativních nákladů, výjimkou je Polsko a Rumunsko. Zdá se, že restrukturalizační opatření zavedená v druhé polovině loňského roku začínají přinášet ovoce.“

Výhled hospodaření společnost nijak neupřesnila, hlavním cílem zůstává optimalizace provozu v Rumunsku a Itálii. Předpoklad dalších odpisů se prozatím nenaplnil, ale i tak zde při klesajícím objemu vybraného pojistného nadále toto riziko přetrvává, dodal Frayer.

Výsledky hospodaření za 2Q14 skupina zveřejní 26. srpna. Akcie s nárokem na dividendu ve výši 1,3 eura na akcii se naposledy obchodují 10. června.

Newsletter