Snadný přístup k penězům? Stačí žít v monarchii

Které země mají nejsnazší přístup k finančním zdrojům, alespoň z hlediska ohodnocení ratingovou agenturou? Dle posledních zveřejněných dat společnosti Standard & Poor‘s jsou to monarchie. Státy, v jejichž čele stojí král či královna, tak mají v průměru mnohem lepší rating i celkovou rozvahu, než je tomu v případě republik.

Průměrná známka světových monarchií se dle známé agentury pohybuje na úrovni „A-“, přičemž v případě ostatních státních útvarů je to v rozmezí „BBB“ a „BBB-“, což je zhruba o tři příčky horší. Tyto výsledky vzešly ze 129 sledovaných zemí, z nichž právě 39 má v čele vládnoucího panovníka.

„Svět monarchů a monarchií je různorodý. Světově nejstarší je v Japonsku, kde vládne císař Akihito. V září letošního roku to pak bude anglická královna Alžběta, která se stane nejdéle vládnoucím monarchou v britské historii. Předčí tak i 63 let a 216 dní, což je dosavadní rekord patřící královně Viktorii,“ popsal pro server CNBC aktuální světovou situaci Joydeep Mukherji, úvěrový analytik Standard & Poor‘s.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Každá ze světových ratingových agentur má svůj specifický přístup k hodnocení jednotlivých zemí. V případě dluhové oblasti se hodnotí například schopnost splácet dluhy a vyplácení úrokových plateb držitelům státních dluhopisů. Na základě toho a dalších specifik je poté vytvořena hodnotící škála od nejlepší známky „AAA“ až po nejhorší „D“, které patří státům nacházejícím se v bankrotu.

Monarchie jsou specifické tím, že zhruba 40 % celkového dluhu ohodnocovaných subjektů firmou S&P mají ve svých rozvahách právě ony. Rozlišovat je, je pak možné na konstituční a absolutní. „Z hlediska posouzení dluhového rizika, nespatřujeme v obou formách panovnictví žádný výraznější rozdíl,“ řekl pro CNBC Mukherji. Nicméně, jsou to konstituční monarchie, u kterých je celkové skóre z pohledu externích a fiskálních rizik mnohem vyšší než u těch absolutních,“ dodal.

Absolutní monarchie je možné nalézt obzvláště v oblasti arabského světa, od Maroka až po Omán. Nejnižší rating má v tomto případě Jordánsko, jehož známka „BB-“ již spadá mimo prostor investičního doporučení. Největším dlužníkem je pak Japonsko, které operuje s externím dluhem o velikosti 11 bilionů dolarů, což odpovídá více jak 25 % celosvětového státního dluhu. Na druhém místě jsou země, kterým vládne královna Alžběta. Ty dluží přibližně 3,6 bilionů dolarů. Na třetí příčce se pak nachází Španělsko se svým nesplaceným dluhem o velikosti jeden bilion dolarů.

Newsletter