Česká koruna včera oslabovala. Americká ekonomika rostla meziročně o 3,1 % a Německá inflace oproti očekávání mírně vzrostla na 1,6 %. Dnes budou oči ekonomů a traderů upřeny do japonské Ósaky, kde začíná očekávaný summit G20.
Včerejšek otevřela japonská centrální banka, která upozornila, že se japonská ekonomika už nenachází v deflaci, a není tak nutné jakkoliv měnit měnovou politiku. Přesto slovy svého viceguvernéra Masazumiho Wakataba musí být v pozoru před možností propadu do recese. Současný výhled předpokládá mírný růst japonské ekonomiky, pokud by se ale změnil, je Bank of Japan připravena okamžitě zasáhnout.
Vedle toho trhy hýbaly pokračující debaty o sporech mezi Spojenými státy a Čínou. Čínský ministr obchodu vzkázal skrze svého mluvčího vzkázal Spojeným státům, že mají okamžitě stáhnout sankce, které uvalily na čínské firmy. Pro Čínu je dle něj jediným východiskem ze sporů spolupráce.
Jestli dopadnou čínská slova na úrodnou půdu ukáže až víkendový summit skupiny zemí G20, kde se Donald Trump potká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Ve Spojených státech se sledovala zejména revize anualizovaného HDP za první kvartál letošního roku. To oproti očekávanému zrychlení na 3,2 % zůstalo meziročně na 3,1 %. Statistici vedle toho upozornili na mírné zpomalení spotřeby.
K tomu navíc ve Spojených státech tradičně ve čtvrtek vyšla čísla z trhu práce, kde vzrostl počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a narostl i jejich celkový počet. Pozitivně naopak meziměsíčně překvapily nemovitosti, meziročně jsou ale v mírném poklesu.
V Evropě se pozornost soustředila na německou inflaci. Index spotřebitelských cen v Německu meziročně vyrostl oproti očekávané stagnaci na 1,4 % mírně víc o 1,6 %. Meziměsíčně si polepšil o desetinu procentního bodu a vyrostl o 0,3 %.
Eurodolar se včera zhoupnul nahoru a dolů, a nakonec se vrátil k otevíracím hodnotám. Nejprve brzy ráno euro oslabilo až pod 1,135 EURUSD, načež vyskočilo nad úroveň 1,138 EURUSD. V odpoledních hodinách se potom postupně vracelo k hodnotám kolem 1,137 EURUSD.
Dolar se dnes ráno vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1371 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,24 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1341 do 1,1402 EURUSD.*
Česká koruna dnes po několika dnech poprvé oslabovala, i když ne výrazně. Koruna bez významných dat tak spíše korigovala své dřívější posilování.
Koruna proti euru spadla až na 25,455 EURCZK s korekcí k 25,45 EURCZK. S dolarem dopoledne úspěšně zápasila, ale nakonec se vyšplhala až nad 22,41 USDCZK s večerní korekcí k úrovni 22,38 USDCZK. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,43 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,38 až 25,47 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,27 až 22,45 USDCZK.*
Česká národní banka zveřejní několik statistik, včetně pravidelné bankovní statistiky a statistiky měnového vývoje v ČR. Český statistický úřad pak zveřejní zpřesnění údajů o tvorbě a užití HDP pomocí čtvrtletních sektorových účtů. V eurozóně čekáme pouze index spotřebních cen, který by měl meziročně stagnovat či mírně posílit. Ve Spojených státech bude zveřejněn deflátor HDP a statistiky spotřeby a výdajů domácností.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.