Stane se Alphabet gigantem i v sektoru cloudu?

Zdroj: Depositphotos

S příchodem druhého týdne v měsíci vychází nová epizoda Akciového portfolia Tomáše Vranky. V tomto článku přináším souhrn těch nejzajímavějších událostí, které se dotkly mého portfolia za poslední měsíc.

Minulý měsíc se na trzích nesl víceméně stále v prázdninovém režimu. Asi nejzajímavější událostí bylo setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Zasedání však nepřineslo prakticky žádné nové podstatné informace a potvrdilo, že ke snížení současných úrokových sazeb v nejbližší době pravděpodobně nedojde. Trh kryptoměn zaznamenal po několika měsících mírné oslabení a Bitcoin se obchoduje kolem úrovně 25 000 USD. Zajímavé zprávy přišly také z Číny, kde se objevují nové problémy v oblasti zadluženosti některých developerů či finančních společností.

Z hlediska portfoliových společností je asi nejdůležitější událostí konference společnosti Apple. Společnost zde ukáže novou modelovou řadu chytrých telefonů iPhone již 12.9 září. Ty jsou stále nejdůležitějším produktem společnosti a tvoří více než 50 % celkových prodejů. Jak se bude společnosti dařit v příštím roce, závisí z velké části na tom, jak se bude dařit novým iPhonům. Zajímavé bylo také zjištění, že akcie společnosti Walt Disney nadále klesaly a jsou na nejnižší úrovni za posledních zhruba 8 let.

Po roce od posledního nákupu přidávám do svého portfolia další akcie společnosti Alphabet, pod kterou spadá Google. Tato společnost se po většinu minulého roku pohybovala na velmi zajímavých úrovních, protože akcie od svého vrcholu oslabily asi o 40 %. Právě v rámci tohoto poklesu jsem otevřel své první dva obchody, ke kterým nyní přidávám třetí. Přestože velkou část ztráty z loňského roku akcie smazaly, stále považuji současnou cenu za velmi přijatelnou při dlouhodobém držení. Google prakticky veškerý svůj zisk vydělal na reklamě. Tu provozuje prostřednictvím svých platforem, kterých má velké množství. Můžeme zmínit samotné vyhledávání, ale také služby, jako jsou Mapy Google, Android, Gmail, Obchod Play, YouTube a Fotky Google. Všechny tyto služby spadají pod společnost Alphabet a poskytují jí velmi široké možnosti monetizace. V některých oblastech je společnost již hojně využívá, v jiných zatím ne.

Google však kromě reklamy proniká i do dalších segmentů. Mezi ně můžeme zařadit i cloud. V této oblasti je Google třetím největším hráčem po Amazonu a Microsoftu. Alphabet investoval do cloudu desítky miliard dolarů, ale tento segment zatím po mnoho let generoval ztrátu, protože vybudování infrastruktury vyžadovalo vysoké investice. To se však změnilo v posledních dvou čtvrtletích, kdy se společnost postupně dostává do zisku. Cloud je tedy segment, který téměř jistě přinese společnosti Alphabet za několik let miliardové zisky. Kromě toho má Google ambice také v oblasti fintech, autonomních systémů nebo zdravotnictví. Zejména poslední jmenovaná oblast je velmi zajímavá, protože je dostatečně rozsáhlá a Google má ambice zde prorazit hned několika způsoby – prostřednictvím nositelné elektroniky, vývoje léků nebo prací na databázových systémech, které by mohly zefektivnit zdravotnictví.

Podrobnější informace k výše uvedeným tématům naleznete v aktuální APTV epizodě, která je již nyní dostupná na následujícím odkazu ZDE.

Zdroj: XTB 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter