Stane se Reddit další „meme“ akcií?

Zdroj: Depositphotos

Wallstreetbets. Retailoví investoři tehdy vyhnali až do nebes akcie typu Gamestop a AMC, a dokonce stáli za krachem několika zavedených hedge fondů. Stane se tak samotný Reddit další meme akcií? Co od ní můžeme očekávat? A jaký byznys Reddit vlastně je?

Při blížícím se IPO samotné společnosti Reddit se nabízí otázka, zda bude i tato akcie extrémně oblíbená mezi touto skupinou investorů. Rozhodně to nelze vyloučit, Reddit dokonce při svém IPO nabídne část akcií přímo některým uživatelům a moderátorům. Taková praktika nemá obdoby, IPOs jsou totiž normálně dostupné jen pro institucionální investory. Uživatelé Reddit se tak mohou k samotným akciím dostat za potenciálně výhodnější cenu, než bude následně na volném trhu. Uživatelé navíc nebudou muset po IPO vstoupit do tzv. “lock up period”, což je období po IPO, kdy investoři nesmějí akcie prodávat. To tak může způsobit ještě vyšší volatilitu – ta již bývá u IPOs už tak dost vysoká.

Očekáváte vysokou volatilitu na trhu? Obchodujte akcie u Purple Trading!

Má však Reddit potenciál i pro ostatní investory? Nákup akcií ihned po IPO může být vysoce rizikový, u mnoha ztrátových technologických společností jsme v posledních letech viděli, že se velmi rychle propadly pod samotnou cenu u IPO. Někdy tomu bylo i o vyšší desítky procent. Reddit je aktuálně také ztrátovou společností. Ztráta za rok 2023 dosáhla na 91 milionů dolarů, o rok dříve to bylo ale dokonce téměř 160 milionů dolarů. U ztrátových technologických společností však investory mnohdy více zajímají jiné údaje, jako jsou tržby a počet uživatelů. A zde Reddit nabízí zajímavý růst. Tržby za rok 2023 dosáhly na 804 mil. USD, což bylo o 21 % více než před rokem. Počet denních aktivních uživatelů byl v Q4 73,1 milionů, což představuje meziroční růst o 27 %.

Volatilita akcií Gamestop po růstu popularity na Reddit. Zdroj: Google

Reddit může být zajímavý i pro kryptonadšence. Část volných peněz totiž investuje do bitcoinu a etherea. Společnost navíc získala významnou investici ještě před samotným IPO. Redditu totiž věří zakladatel OpenAI Sam Altman, který do společnosti investoval 60 milionů dolarů, což mu zajistilo 9,2 % hlasovacích práv. Reddit tak může těžit nejen z boomu kolem kryptoměn a možného “fomo” kolem jeho akcií díky Wallstreetbets, ale i z mozku jednoho z průkopníků umělé inteligence. A právě výraz “AI” nyní Wall Street miluje více než cokoliv jiného. Akcie Reddit tak mohou být zajímavé i v delším horizontu, stále by se však spíše mělo jednat o spekulativnější pozici s menším podílem na portfoliu. V případě podobného výplachu, jakým prošly technologické akcie v roce 2022, však může výrazně utrpět i kapitalizace Redditu.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Rueters, Google

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter