Evropské i americké výnosy rostou. Dolar obrátil do zisku pod 1,0830 za euro. Koruna oslabila nad 25,35 za euro.

Studená válka na trhu s ropou a nafta za 40 Kč. Dočkáme se takové reality?

Zdroj: Depositphotos

Cenové nůžky mezi benzínem a naftou se dále rozevírají. Tak můžeme popsat vývoj cen pohonných hmot na našich čerpacích stanicích v uplynulém týdnu. České řidiče rozhodně potěší, že jak nafta, tak i benzín zlevňují. Průměrná cena benzínu za týden spadla o 17 haléřů na 37,63 Kč za litr. Nafta pak zlevňuje ještě výrazněji, když její průměrná cena klesla dokonce o 47 haléřů pod 37 Kč za litr. Průměrně tak nyní stojí litr nafty 36,99 Kč. Její cena je tak nejnižší od začátku války na Ukrajině a ve srovnání se stavem z konce minulého února je již jen o půl koruny dražší.

Do ceny nafty se tak zatím nijak výrazně nepromítlo ani embargo na dovoz ruských pohonných hmot do EU. Cena padá výrazněji ve srovnání s benzínem díky vývoji na burze v Rotterdamu, kde v posledních dnech mírně zlevnila. Nafty je totiž v Evropě dostatek díky výrazným zásobám, které starý kontinent vytvářel v minulém roce. Rafinérie se navíc soustředily spíše na naftu, i proto tak cena benzínu padá pomaleji než u nafty. Pozitivním faktorem je nadále silná česká koruna, která minulý týden na páru s eurem opět atakovala roční nejsilnější hodnoty. V následujících dnech by mělo dojít k dalšímu poklesu cen pohonných hmot, opět čekáme výraznější zlevňování spíše u nafty. U té totiž stále klesá poptávka na topné účely, díky velkým zásobám zemního plynu. Do cen nafty by se však v delším období měly začít promítat vyšší náklady spojené s importem z míst jako je Indie, Blízký Východ a Čína. V rámci několika měsíců tak může cena opět vyskočit v průměru přes 40 Kč za litr.

Aktuální situace vybízí k obchodování ropy, u nás to lze bez poplatků. Více se dozvíte ZDE.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Pohonné hmoty by letos mohly zdražovat i díky vývoji na trhu s ropou. Na tom došlo v posledních dnech k několika důležitým událostem. Nejprve jsme se dočkali nepříliš překvapivého oznámení Ruska o omezení ropné produkce o 500 tisíc barelů denně s platností od března. Tento krok sice trh již delší dobu očekával, pro ceny ropy to však může být klíčové. Jedná se totiž o 5 % ruské produkce a 0,5 % celosvětové produkce. Kartel OPEC letos očekává růst poptávky po ropě o 2,3 milionů barelů denně, což je o 100 tisíc více než se předpokládalo minulý měsíc. Tato poptávka je tažena zejména Čínou. Pokud OPEC zachová i po svém červnovém zasedání svou produkci beze změny, tak může na trhu nastat nedostatek ropy.

V průběhu roku by tak mohla ropa WTI i Brent opět atakovat hranici 100 USD za barel. To by jednoznačně znamenalo růst cen benzínu i nafty přes 40 Kč za litr. Na záchranu však alespoň přispěchali Američané se svými ropnými rezervami. U těch jsme letos očekávali jejich doplňování, loni totiž USA uvolnilo 180 milionů barelů na trh právě ze svých rezerv, a ty jsou tak nyní na nejnižších hodnotách za 40 let. O to více překvapilo, že USA uvolnily dalších 26 milionů barelů v reakci na ruské omezení produkce. Do jisté míry je tak na trhu obdoba studené války, tentokrát však o cenu ropy. Rusové ji tlačí výše, USA naopak. Americké rezervy však nejsou nekonečné a čekáme letos spíše jejich doplnění. To by mělo nastat při cenách ropy WTI kolem 70 za barel (aktuální cena je 77 USD). Následující měsíce tak budou na trhu s ropou extrémně zajímavé, vše pak bude mít ve svých rukou zejména kartel OPEC.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter