Tajemný pohyb cen dluhopisů

Obchodníci připisují vinu prudkého nárůstu odkupu amerických dluhopisů v tomto týdnu hned několik stranám. Možným důvodem se jeví Čína, jejíž kapitál by v momentě globální ekonomické nervozity směřoval do bezpečí nebo krytí short pozic.

Podle šéfa BlackRock Rickiho Riedera je pravděpodobné, že momentální vzestup amerických dluhopisů lze vysvětlit symbiózou hned několika faktorů, avšak sestupný trend stále zůstává. Rieder mimo jiné očekává, že výnos amerických dluhopisů se na konci roku bude pohybovat kolem hranice 3,0 – 3,25 procent. Momentální růst výnosů lze podle něj zdůvodnit globálním poklesem úrokových sazeb v konstelaci s atraktivností amerického trhu.

Je potřeba si však uvědomit, že volná politika hlavních centrálních bank stále podporuje nákup akcií. Americký federální rezervní systém přislíbil dlouhodobější nízké sazby, které sami o sobě zpomalují nákup dluhopisů. Větší roli však v tomto směru momentálně hraje evropská centrální banka, která tento měsíc deklarovala předpokládané snížení sazeb a potenciální odkup aktiv, což bude mít s největší pravděpodobností vliv na úroveň sazeb v Německu a okolních ekonomikách.

Podle Riedera se i díky těmto vlivům budou výnosy dluhopisů pohybovat v nízkém pásmu delší dobu. 10leté výnosy ve čtvrtek ráno klesaly až na hranici 2,41 ale v pozdějších hodinách se odrazily od svých minim a dosahovaly hranice až 2,44.

Podle analytiků se jednoprocentní pokles amerického HDP v minulém čtvrtletí neprojevil v obchodu v dluhopisech a to hlavně z důvodu toho, že data nebyla dostatečně slabá. Týdenní nárůst sazeb je podle nich z velké části způsoben asijským nákupem, krytím krátkých pozic a portfoliovými manažery, kteří nakupují dluhopisy před koncem měsíce.

Americká ekonomika padá poprvé od roku 2011, ukázala revize HDP

 Na druhé straně Marc Chandler, šéf měnové sekce ve firmě Brown Brother Harriman tvrdí, že spekulanti na pokles naopak zvyšují své pozice. Poukazuje pak na fakt, že v týdnu končícím 20. květnem se celkové krátké pozice na 10letých futures kontraktech zvýšily o 26 100 na 529 000, což je nejvíce od roku 2004. „Spíše než omezováním krátkých pozic, medvědi prodávali do vzestupu“ poznamenal v  rozhovoru pro CNBC.

Fed jehož bilance se v posledních letech nafoukla o 4 biliony dolarů je dalším zdrojem tlaku na sazby. Pokud však inflace zůstane nízká, a Fed bude spokojen se situací v oblasti zaměstnanosti, bude pravděpodobně držet refinanční sazbu na nule až do druhé poloviny roku 2015. Podle Riedera momentální ceny zrcadlí fakt, že Fed jednoduše nemůže a nebude hýbat s hlavními sazbami.

Nárůst dluhopisů společně s akciemi dosahujícími nových maxim někteří obchodníci zobrazují jako momentálně neprojevující divergenci v souvislosti s obvykle inverzní korelací těchto aktiv, signalizující, že jeden z trhů může špatně chápat momentální zprávy z ekonomiky, což by mohlo vést ke korekci jednoho z těchto trhů.

Akcioví obchodníci se strachovali ohledně nízkých sazeb, ale dobrá ekonomická data tento týden pomohla setřást obavy o potenciálním zpomalením výkonnosti dluhopisových trhů. Podle Riedera by pokles výnosů měl být dobrý pro akcie, protože umožňuje firmám půjčovat levně k mnoha účelům, včetně akciových nákupů.

„Nacházíme se v situaci, kdy se všichni snaží odečíst budoucí kroky Fedu. Při pokračujícím růstu bychom se však měli brzy dočkat zvýšení inflace což by mohlo být bráno jako určitý stimulus pro Fed,“řekl Stewart Freeman, hlavní americký akciový stratég společnosti Wells Fargo Advisors.

Tak či onak, momentální pohyb cen dluhopisů je zahalen mnoha tajemstvími, které budou pravděpodobně s jistotou odkryty až s odstupem času.

Komplot centrálních bankéřů? Z toho mrazí

Newsletter