Tento týden bude kritický pro otestování odolnosti posledního oživení dolaru – rétorika Fedu vytvořila v poslední době jasný základ pro letní zvýšení sazeb buď na jednání FOMC v červnu nebo v červenci. Informace o možných dvou nebo dokonce třech zvýšeních sazeb v letošním roce byla jednoznačně koordinovaná a měla za cíl zvýšit očekávání trhu. Fed potřebuje možnost pohybovat sazbami, aniž by trh nepříjemně překvapil náhlým jestřábím postojem. Usoudil, že je lepší trhy na možné zvýšení sazeb pomalu připravit a poté daný potenciál propojit s kvalitou vstupních dat. Z důvodu závislosti na datech, vyvolají klíčové americké zprávy z tohoto týdne krátkodobou nestabilitu. Trh přesunul své sázky na červen, červenec nebo září (pokud v průběhu tohoto týdne přejdou americká ekonomická data do vyšších otáček, může dojít k zvýšení v červnu i září).
Debata o zvyšování sazeb sice zaplňuje novinové titulky a možná i řídí fungování měnových trhů, ale události na trhu minulého týdne naznačují, že se trh Fedu nehodlá nadále bát. Jestřábí rétorika Fedu, která začala předminulý týden, zastrašila celosvětovou chuť riskovat. V návaznosti na předchozí zkušenosti s náznaky Fedu a silnějšího dolaru prudce poklesly měny a akciové trhy rozvíjejících se zemí. Tato „tradice“ se opakuje od května 2013, kdy prezident Fedu Bernanke pouze naznačil, že jednoho dne Fed začne zpomalovat tempo expanze rozvahy a sníží nákupy aktiv. Minulý týden však globální trhy opět posílily na předchozí úroveň a americký index S&P 500 je dokonce jen pár procent od zatím nejvyššího maxima. Světový index MSCI, dokonce i ten v dolarech, se minulý týden vrátil na slušná dvě procenta.
Co to pro investory znamená? Letos byli investoři přesvědčováni, že již první zvýšení sazeb loni v prosinci zatížilo globální trhy. Nyní Fed mluví o dvou nebo i třech zvýšeních a přitom se akciové trhy dostávají výš? Možná pro trhy není důležité, jestli je klíčová sazba Fedu 0,5 % nebo 1,00 % a že globální monetární podmínky zůstávají hyperstimulativní i díky masivnímu tisknutí peněz ze strany BoJ a ECB a díky čerstvým stimulům z Číny. Možná Fed najednou zjistí, že se drží vzadu spíš než v první skupině a akciové trhy se místo zhroucení rozletí vzhůru.
Co to bude znamenat pro americký dolar? Zastánci silného dolaru mohou tvrdit, že nynější prohlášení Fedu o zvýšení sazeb vedlo k posunu úrokových spreadů ve prospěch krátkodobých dolarových sazeb ve srovnání s krátkými sazbami u většiny velkých měn. Koneckonců, krátkodobé sazby se z negativních čísel v Japonsku a Evropě brzy dostanou a země, jako je Austrálie a Nový Zéland, se nacházejí v cyklu snižování sazeb, aby dokázaly absorbovat škody napáchané propadem cen komodit a obavami ze zpomalující čínské ekonomiky.
Tvrzení dolarových skeptiků, že jsou americké sazby stále velmi pomalé a skutečné sazby jsou nadále negativní (když je inflace vyšší než výnosy na nerizikových aktivech, např. amerických vládních dluhopisech) je jistě pravdivé. Pokud má dolar získat skutečnou fundamentální podporu v prostředí rostoucích úrokových sazeb, bude Fed možná nucen přitvrdit a zvýšení americké dlouhodobé sazby bude zřejmě nevyhnutelné – a to rychleji než roste inflace.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.