Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Těžaři ropy krachují ve velkém. Záchranou až 60 dolarů

Těžařům ropy v Americe nepomůže k zisku nynější vzestup cen ropy a cena 45 dolarů za barel. Tvrdí to analytici, kteří to dokládají situací z tohoto týdne: od pondělí tam v energetickém sektoru zkrachovaly hned tři podniky. Jako spásu vidí až ceny trvale nad 60 dolary za barel.

Od začátku loňského roku vyhlásilo v Severní Americe bankrot už 130 firem z řad producentů ropy a zemního plynu i firem, které jim poskytují servis. Jejich dluh dosáhl téměř 44 miliard amerických dolarů, v  přepočtu 1,1 bilionu korun, uvedla společnost Haynes & Boone.

Zmíněný údaj nezahrnuje firmy Chaparral Energy, Penn Virginia a Linn Energy, které vyhlásily bankrot tento týden a které dohromady dluží více než 11 miliard USD.

IEA: Výpadky v těžbě ropy mohou zmírnit přebytek suroviny na trhu

Další nejméně čtyři ropné a plynárenské společnosti, které dluží téměř osm miliard USD, jsou na pokraji bankrotu. Patří mezi ně Breitburn Energy Partners a SandRidge Energy, uvedla agentura Bloomberg. Bankrotů přibývá, protože firmy nemají dostatek hotovosti a zjišťují, že je téměř nemožné získat kapitál. Energetické společnosti byly prakticky vyloučeny z trhu s vysoce výnosnými dluhopisy, banky jim omezují úvěry a firmám se zároveň dostatečně rychle nedaří prodávat majetek.

Analytik společnosti Guggenheim Securities Subash Chandra se domnívá, že zadlužené firmy nezachrání ani cena ropy 45 dolarů za barel. Některé, které si vedou lépe, by se mohly vrátit k zisku při cen 50 dolarů za barel. Podniky, které by toho mohly být schopny využít nejlépe, působí v oblasti těžby z břidlic v Severní Dakotě, Texasu a Oklahomě.

Některé z nejlepších firem v nejvýnosnějších oblastech se mohou pochlubit tím, že přestávají být ztrátové už při ceně 35 dolarů za barel. Analytik Spencer Cutter však upozorňuje, že to je jen v případě započtení nákladů na těžbu. Další náklady, jako jsou například ty režijní, mzdy, daně a úroky mohou přidat dalších deset až 15 dolarů za barel.

„Stručná odpověď je, že 45 dolarů za barel nezachrání nikoho,“ poznamenal Cutter. „Každý, kdo by zkrachoval při 30 dolarech, zkrachuje i při 45 dolarech. Cena musí být trvale na 60 až 65 dolarech, než bude vidět skutečný obrat v ziskovosti v tomto odvětví,“ dodal.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! – CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter