Toxiny, bakterie, drogy, nemoci. Čím jsou prolezlé vaše peníze?

O některých zemích to platí více a o některých méně, nicméně obliba digitálních plateb na úkor hotovosti nezadržitelně stoupá, a tak vyspělý svět pomaluje směřuje k převážně bezhotovostní společnosti. Mnozí pak navrhují oběživo zcela zrušit, přičemž upozorňují na pozitiva v podobě narušení obchodních modelů pachatelů nelegálních aktivit, ale i na větší flexibilitu měnové politiky centrální banky, které by takové opatření umožnilo efektivně využívat záporných úrokových sazeb.

Dodatečný argument pak příznivcům zrušení hotovosti přineslo několik studií, které naznačují, že nic špinavějšího než papírové bankovky už snad v ruce ani držet nemůžete. K nim patří i výzkum publikovaný v odborném časopise PLOS One, který si kladl za cíl zjistit, co vše „žije“ na jednodolarových bankovkách obíhajících v americkém městě New York.

A nebylo toho málo; vědci objevili několik stovek druhů mikroorganismů. Z velké části se jednalo o různé kožní bakterie, které byly často neškodné, nicméně nacházely se tam i takové, které způsobují například akné. Dále se na bankovkách nacházely i vaginální bakterie a mikroby z úst, rovněž bylo identifikováno DNA virů, ale i domácích zvířat, jakož i zbytky potravin.

Sedm divných informací ze světa tištění peněz, o kterých jste nevěděli

Poměrně známou a na první pohled úsměvnou informací je to, že velké množství hotovosti je kontaminováno drogami, zvláště pak kokainem, jehož uživatelé používají papírové bankovky ke šňupání. Do smíchu ovšem příliš nebylo řidiči autobusu, který byl obviněn z řízení pod vlivem drog, a to potom, co mu kvůli kokainem znečištěné bankovce vyšel pozitivní test, jak píše server The Guardian.

Ve Spojených státech jde podle studie citované serverem Super Money o neuvěřitelných 90 %, ve Velké Británii se to pak podle serveru Daily Mail stane do pár týdnů s každou bankovkou, která vstoupí do oběhu. Tamní Bank of Engand ovšem tomuto nedávno učinila přítrž, když papírovou pětilibrovku, nejmenší britskou bankovku, vyměnila za pětilibrovku z polymeru, která je pro citlivé nosy uživatelů kokainu příliš ostrá.

Plastová pětilibrovka? Zkáza pro britské feťáky

Drogy však nejsou tím nejhorším, s čím se při manipulaci s hotovostí můžete setkat. Jiný výzkum ukázal, že se na některých bankovkách nacházejí nebezpečné patogeny, jako je Escherichia coli, bakterie salmonely či stafylokoky, které mohou způsobit střevní potíže či horečky. Podle dat analytika Matthewa Barnese citovaných serverem Mirror žije průměrná dvacetilibrová bankovka 113 měsíců, přičemž za tuto dobu se jí dotkne 2 328 lidí. Pak není divu, že se na ní nachází zhruba 18 200 bakterií. Podle vědců z Hongkongské univerzity lze ostatně na bankovkách objevit až 50 % všech druhů bakterií, které se vyskytují v přírodě. 

Studie citovaná serverem Daily Mail pak odhalila, že téměř všechny americké bankovky vykazují ve stopovém množství přítomnost toxických chemických látek. Například u 95 % testovaného vzorku byla identifikována látka BPA, která se využívá při výrobě plastů. Ta však může narušit hormonální a reprodukční činnost, rovněž je spojována s rakovinou. Řada států ji považuje za toxickou látku, například v Evropské unii je její používání zakázáno při výrobě dětských lahví.

Pět pobuřujících faktů o penězích, které Vás naštvou

 

Newsletter