Trend je neudržitelný, firmy musí začít šetřit. Volí úspory v oblasti personálních nákladů

Kateřina Lukášová, zdroj: Sazka

České firmy nemusely během pandemie propouštět díky vládní podpoře. Nyní před námi stojí problémy spojené s vysokou inflací a možnou recesí. Pozorujeme tlak na růst nominálních mezd, je to přirozené. Jde však o neudržitelný trend, firmy musí začít šetřit náklady, uvedla v rozhovoru ředitelka divize HR společnosti Sazka Kateřina Lukášová. Jak si udržet zaměstnance A jak se bude v nadcházejících letech vyvíjet trh práce? Přečtěte si rozhovor!

Česká ekonomika vstoupila do pandemie s nejnižší mírou nezaměstnanosti od 90. let. Jak se za dva roky změnil stav českého trhu práce? Změnil se k lepšímu, nebo naopak k horšímu – z pohledu zaměstnavatele i zaměstnance?

V poslední době byli zaměstnanci ve velmi dobré pozici. Přestože pandemie covidu zasáhla určitá odvětví, míra nezaměstnanosti je stále na nízké úrovni. To znamená, že zaměstnavatelé se snaží svým zaměstnancům vycházet vstříc, poskytovat jim kvalitní zázemí, investovat do benefitů a celkově zpříjemňovat jejich pracovní podmínky. Zaměstnanci nyní mají velký zájem o hybridní model práce, kdy je jejich pracovní doba flexibilnější a mohou částečně pracovat na home office.

Míra nezaměstnanosti v české ekonomice patří k nejnižším v Evropě. Na jedno volné pracovní místo vychází v průměru 0,7 uchazeče. Co je podle vás potřeba k tomu, aby se podmínky na českém trhu práce uvolnily?

Vzhledem k tomu, že vláda během pandemie společnosti finančně podporovala, firmy nemusely propouštět. Nyní před námi stojí problémy spojené s vysokou inflací, a zároveň ekonomové předvídají období recese. Díky zvyšujícím se cenám základních komodit je také velký tlak na růst nominálních mezd. Myslím si, že tento trend je dlouhodobě neudržitelný a společnosti budou čelit tlaku na snížení nákladů. Již v současné době okolo sebe vidím první vlaštovky, kdy firmy musí začít šetřit a volí si úspory v oblasti personálních nákladů.

Pozorujete ze strany zaměstnanců požadavky na zvýšení mzdy v souvislosti s inflací?

Samozřejmě sledujeme ekonomický vývoj, kdy rostou ceny a zvyšuje se cenová hladina, proto je přirozené, že zaměstnanci žádají vyšší mzdy. Na tuto situaci reagujeme. Dělali jsme benchmark s ostatními společnostmi a připravili plány na následující období.

Platí stále, že nejkvalitnější pracovníci odcházejí za prací do zahraničí?

Nemyslím si. Zahraniční firmy mohou nabídnout vyšší platové ohodnocení, ale často přináší práce v zahraničí také větší výdaje. Určitou roli hraje také otázka zázemí. Každý není ochoten žít dlouhodobě mimo rodnou zemi jenom kvůli lépe placené práci. Pro opravdu kvalitní odborníky přináší i český trh řadu zajímavých možností.

Jak vnímáte některé návrhy na to, že by se pracovní týden měl zkrátit z pěti dnů na čtyři? Je něco takového podle vás v České republice proveditelné? Nebo přímo v samotné Sazce?

Čtyřdennní pracovní týden zní krásně, ale už se tolik nemluví o tom, že firmy se většinou rozhodují, zda poměrově pokrátí mzdu, nebo navýší počet hodin, které je potřeba odpracovat ve 4 dnech. Jen velmi málo firem si může dovolit zachovat osmihodinovou pracovní dobu během 4 dnů a stejné mzdy. Navíc se taková změna dá jenom velmi těžko provádět plošně, když některé profese pracují na směny nebo v různých režimech pohotovosti.

Jak si udržet kvalitní zaměstnance? Je hlavním rozhodovacím faktorem pouze mzda?

Finanční ohodnocení je jenom jedním z motivačních faktorů a pro dlouhodobé udržení spolupráce nestačí. Pro zaměstnance je důležitá také firemní kultura a zázemí, které společnost poskytuje, a dále podpora, kterou pracovník dostává. Protože mzdy zaměstnanců se u různých společností pohybují v podobné rovině, snažíme se nabízet také firemní benefity. V Sazce patří mezi ty nejoblíbenější flexibilní pracovní doba, program zdravého životního stylu, penzijní připojištění nebo body do Cafeterie, ve které si každý sám zvolí, na co je chce využít.

Jak se bude podle vás vyvíjet český trh práce v nadcházejících letech?

Předpokládáme stále větší poptávku po IT oborech a technologických pozicích. České firmy budou muset nabírat lidi ze zahraničí, což nahrává multikulturnímu složení týmů. Vzhledem k možnému období ekonomické krize se také může stát, že lidé začnou měnit zaměstnání a dojde k rozhýbání trhu práce.

Společnost Sazka byla vyhlášena Zaměstnavatelem desetiletí. Co stojí za tímto oceněním? V čem Sazka vyniká nad ostatními?

V naší společnosti patří spokojenost zaměstnanců k hlavním pilířům úspěchu. Když se lidé cítí ve své práci dobře, pracují lépe a kvalitněji. Snažíme se do svých zaměstnanců investovat po všech stránkách a oni nám to vracejí. Zakládáme si na moderním prostředí a inovacích, máme vytvořený široký systém pro rozvoj vzdělávání. Ocenění Zaměstnavatel desetiletí je pro nás důkazem, že se naše aktivity v oblasti HR vyplatily.

 Kateřina Lukášová působí v oblasti HR přes 15 let. Začala na pozicích v konzultantských společnostech a poté přešla do interního HR velkých mezinárodních korporací. Aktuálně působí na pozici HR ředitelky společnosti Sazka.