Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Trhy v krizi: Co se děje a co nás čeká?

Zdroj: Depositphotos

Paralely mezi současnou situací a rokem 1987 vás dost možná vyděsí. I v průběhu roku 1987 akciové indexy poměrně zajímavě rostly a to i přesto, že rostly také výnosy amerických dluhopisů. Při náznaku možné krize se trhy sesypaly jako domeček z karet a například index Dow Jones prošel největším jednodenním výplachem v historii. Jaké jsou další podobnosti mezi současnou situací a rokem 1987? Podíváme se na příčiny současných výprodejů na trzích a na kličové faktory, které budou hrát důležitou roli ve zbytku roku. Náš oblíbenec Jim Cramer však trhy označil za přeprodané, je tak čas na další výplach?

Moc pozitiv nepřináší ani současná politická situace v USA, dle některých se tam dokonce otřásá demokracie. Poprvé v historii byl totiž po hlasování odvolán vůdce majority ve Sněmovně Reprezentantů. Co mu srazilo vaz? V minulém díle jsme se navíc věnovali možnému shutdownu americké vlády, který by znamenal další otřesy pro americké trhy. Bezprostředně hrozilo zastavení financování americké vlády, uzavření úřadů a odsunutí oznámení důležitých ekonomických dat. Situace sice byla zažehnána, bohužel však jen na několik týdnů. Kdy opět hrozí shutdown americké vlády? A je pravděpodobnější díky současné situaci v Kongresu?

Bedlivě také sledujeme situaci kolem Sama Bankmana Frieda, tedy jednoho z údajně největších podvodníků v kryptosvětě. Tento týden začal jeho soud, který by měl trvat kolem 6 týdnů. SBF hrozí doživotní trest a navíc se proti němu spojili jeho bývalí kolegové. Místo domácího vězení navíc na soud musel čekat ve vazbě. Dále se podíváme také do světa NFT, kde udělal jeden známý youtuber znamenitou investici. I přes současné výprodeje na trzích se překvapivě drží cena bitcoinu na stálé hodnotě, ba dokonce mírně roste. Jak je to možné? A co krypto investoři vyhlížejí? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!

Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 51. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter