Tři ekonomická témata pro druhé čtvrtletí

Zdroj: Depositphotos

Současná polykrize vstoupila do nové fáze. Zatímco ekonomiky odstartovaly rok 2023 tím, že jsou odolné, jedna z nejrychlejších epizod zvyšování úrokových sazeb v historii si nyní vybírá svou daň. Recese na vyspělých trzích se jeví jako nejpravděpodobnější situace. Alternativu k rozvinutým trhům může nabídnout Čína. Její opětovné otevření by mohlo poskytnout oddech trhům od východu po západ.

Tvrdé vs. měkké přistání

V uplynulých dnech dali investoři najevo své očekávání výrazného snížení amerických úrokových sazeb ještě v tomto roce. Fed však svůj postoj zatím nezměnil a stále udržuje úrokové sazby na relativně vysoké úrovni kvůli dlouhodobé inflaci a přehřátému trhu práce.

Udržování vyšších sazeb po delší dobu zvýší tlak na finanční systémy. Trhliny se už začínají projevovat. Nedomníváme se, že pád banky Silicon Valley a následně Credit Suisse svědčí o nějakém systémovém riziku v bankovním systému. Může být ale náznakem možných otřesů, které teprve přijdou. Další napětí se objeví i bez uvolňování měnové politiky, což je pro Fed důvodem k revizi postoje. Cyklická recese v horizontu 12 měsíců, kdy nezaměstnanost stoupne o 1 až 3 procentní body, je stále nejpravděpodobnějším výsledkem. Pokud by Fed zůstal po celý rok 2023 restriktivní, mohla by nastat i vážnější recese.

Rizika a příležitosti pro firmy

V prostředí s vyššími výnosy se naše investiční týmy soustředí na to, aby aplikovaly své dovednosti ve výzkumu „zdola nahoru“ k identifikaci titulů s odolnými profily. Hledáme odvětví a regiony se strukturálními hybateli a současně defenzivními charakteristikami, které jsou atraktivně oceněny a které představují nejlepší rovnováhu mezi rizikem a výnosem. V dlouhodobém horizontu nabízejí i nadále značné příležitosti, které mohou předvádět slušné výkony, témata udržitelnosti, demografie a re-shoringu/near-shoringu.

Znovuotevření Číny

Pokud se západní politici připravují na tvrdé přistání, vývoj v Číně může nabídnout něco jiného. Přestože konsensus byl jiný, my jsme výsledky říjnového sjezdu komunistické strany považovali za pozitivní. Čínští představitelé nyní kladou důraz na kvalitní růst a přeorientovávají ekonomiku z investičního, exportně zaměřeného modelu, na domácí spotřebu a výrobu. Je pravděpodobné, že politici budou nadále upřednostňovat cílené uvolňování na podporu některých sektorů, i bez plošných stimulů.

Výsledkem bude jiná čínská ekonomika. Restrukturalizace může vést k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu v příštích letech.

Zdroj: Fidelity International 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter