Trnitá cesta ke slabšímu dolaru a měny s největším potenciálem

Zdroj: Depositphotos

S příchodem roku 2024 se pozornost obrací od dluhopisových výnosů a inflačního narativu k relativitě a odolnosti růstu. Nejspíš ještě nějakou dobu potrvá, než se z propadu USD stane obecně přijímaný fakt. Nejdřív si musí i další centrální banky světa ověřit pravdivost narativu vyšší a dlouhodobější inflace. V prostředí medvědího dolaru, kde vše závisí na výnosech z dluhopisů, mají JPY i další asijské měny značný prostor k opětovnému růstu. Klíčovými riziky zůstávají geopolitika a volby.

Cesta amerického dolaru níž bude trnitá

Prosinec přinesl změnu v očekáváních ohledně politiky americké centrální banky. Fed zmírnil svůj postoj a naznačuje snížení sazeb. U dolaru, který až donedávna posiloval, tak došlo k obratu a v nadcházejícím roce to může vést k jeho další devalvaci. Aby však dolar dál oslaboval, musel by Fed zavést uvolněnou monetární politiku a navíc by si musely ostatní země vést v oblasti hospodářského růstu lépe než Spojené státy.

Holubičí obrat Fedu sice může přispět k dalšímu poklesu dolaru, ale makroekonomická výjimečnost USA nejspíš zajistí určitý tlak směrem vzhůru. V 1. čtvrtletí může navíc dolaru přinést dočasnou podporu i případné rychlejší zhoršování ekonomických dat eurozóny a Spojeného království. Trvalejší oslabení dolaru tak bude muset počkat na dobu, kdy ve Spojených státech výrazněji stoupne nezaměstnanost.

Jestřábí postoj významných centrálních bank, jako jsou ECB a BOE, může v 1. čtvrtletí narazit na zhoršující se ekonomická data. To může srazit níž EUR i GBP, zejména pokud bude trh očekávat, že tyto centrální banky začnou snižovat sazby dřív.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Velká otočka BOJ nemusí vůbec přijít

V 1. čtvrtletí bude pro trhy nejspíš největší sázkou do loterie to, zda Bank of Japan (BOJ) ukončí politiku záporných úroků (NIRP) a řízení výnosové křivky (YCC). To přitom nelze příliš odkládat, protože se toto okno brzy zavře a BOJ přijde o příležitost něco udělat. Postoje světových centrálních bank se v letošním roce pravděpodobně změní na neutrální, případně holubičí. My si však myslíme, že BOJ bude v tomto ohledu postupovat mírně a pozvolna, a pokud trhy očekávají úplné zrušení YCC, čeká je nejspíš zklamání. BOJ čelí příliš velkým politickým hrozbám a vysokým rizikům v oblasti likvidity na to, aby uvažovala o naprostém opuštění YCC, a kdyby přešla do akce dřív, než budou jasné výsledky mzdových vyjednávání, mohlo by to poškodit její důvěryhodnost.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Japonský jen tak představuje pro BOJ problém, jehož řešení má v rukou Fed. Přitom má největší potenciál odrazit se v roce 2024 ode dna. Pomoci mohou i tržní očekávání změny politiky BOJ, než se v průběhu roku pravděpodobně dostaví zklamání. Začátek celosvětového uvolňování by mohl být varováním před různými strategiemi carry obchodování s měnami, protože se rozdíly v politice jednotlivých bank stírají.

Potenciál asijských měn komplikují geopolitická rizika

Index ADXY (Bloomberg Asian Dollar Index) se do října, kdy oslabení dolaru přineslo na zbytek roku jistou úlevu, propadl o 5 %. Dolar zůstává oslaben i v roce 2024, a tak je tu pravděpodobně větší prostor pro zhodnocení asijských měn. Pomoci jim mohou případné známky ekonomického zotavení Číny, nebo další opatření na podporu jüanu.

Severoasijským měnám, zejména KRW a TWD, by mohlo pomoci, kdyby měl vzestup polovodičů delší trvání. Exportéry, jako jsou KRW, TWD či SGD, však mohou dohnat obavy z globální recese a pak je překonají měny, jejichž síla stojí na domácí poptávce, například INR a IDR.

Zotavení asijských měn se mohou postavit do cesty i geopolitické události, zejména vývoj probíhající rusko-ukrajinské války a konfliktů na Středním východě, případně volby na Tchaj-wanu.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter