Tsipras: Podepsal jsem dohodu, ve kterou nevěřím

ATKTUALIZOVÁNO: Řecký premiér Alexis Tsipras podepsal dohodu, v níž nevěří a kterou podepsal kvůli tomu, aby se vyhnul katastrofě, ke které by mohlo v zadlužené zemi dojít. Dohoda je podle Tsiprase velmi tvrdá, nicméně byl to jediný způsob, jak zajistit, aby Řecko zůstalo v eurozóně. V televizním rozhovoru, ve kterém dohodu hájil, se opřel i do věřitelů. Uvedl, že se chtěli Řecku mstít. Naznačil, že banky v zemi mohou zůstat uzavřené ještě další měsíc.

„Beru plnou zodpovědnost za chyby, které jsem učinil, a za to, že jsem se podepsal pod dokument, kterému nevěřím,“ prohlásil Tsipras v rozhovoru s řeckou státní televizí ERT. Jak nicméně dodal, jeho povinností je, aby byl dokument v Řecku přijat. Klíčové reformy by měl ve středu schvalovat řecký parlament, ve kterém premiér právě kvůli uzavření dohody čelí vzpouře některých poslanců ze své vládní strany.

„Nebyl by to jednoduchý úkol pro nikoho… Snažil jsem se dělat, co bylo v mých silách pro to, abych získal všechno, co jsem mohl,“ uvedl Tsipras o jednáních v Bruselu.

ONLINE: Dohoda. Řecko se otřese

Řecký premiér rovněž prohlásil, že nemá v plánu rezignovat. „Neuteču před svou zodpovědností. Mám zodpovědnost zajistit, aby banky nezkrachovaly a lidé neztratili své úspory,“ dodal. Zdůraznil, že v Řecku je nyní potřeba bojovat s korupcí a daňovými úniky.

Premiér má podle něj povinnost bojovat, říkat nepříjemnou pravdu a dělat těžká rozhodnutí. „Nejhorší věcí, kterou by kapitán mohl udělat, když řídí loď v bouři, by bylo opustit kormidlo,“ prohlásil.

Tajná zpráva MMF: Řecko potřebuje zásadně víc, než slíbené

Tsipras se podle agentury Reuters vyjádřil rovněž k řeckým bankám, které jsou již od 29. června uzavřené a maximální denní výběr z bankomatu je povolen 60 eur (asi 1600 Kč) na jeden účet. „Otevření bank závisí na schválení dohody, ke kterému by mělo dojít do měsíce,“ uvedl s tím, že dohoda musí být ratifikována všemi stranami. Banky podle něj potřebují na rekapitalizaci deset až 15 miliard eur.

Podle průzkumu agentury Kapa Research pro deník To Vima se 51,5 procent Řeků domnívá, že dohoda uzavřená s eurozónou je pozitivní. Celkem 72 procent respondentů pak uvedlo, že nebyla jiná alternativa, než se s věřiteli dohodnout, 70,1 procent jich pak prohlásilo, že by parlament dohodu měl schválit. Průzkum rovněž ukázal, že 58,8 procent respondentů nahlíží pozitivně na premiéra Tsiprase, který dohodu v Bruselu dojednal.

České záruky za Řecko? Nic proti tunelu Blanka

 Řecký parlament se má dnes pustit do schvalování prvních reforem požadovaných mezinárodními věřiteli, aby země mohla mít přístup k již třetímu balíku záchranné pomoci. Hlasování se má uskutečnit v nočních hodinách. Očekává se, že premiér Alexis Tsipras souběžně přistoupí k změnám ve vládě, v níž se má zbavit kritiků dohody s eurozónou. Stávkovat se chystají zaměstnanci veřejného sektoru.

Vládní levicová strana SYRIZA, zastoupená 149 poslanci v 300členném parlamentu, se nemůže spoléhat na nejméně tři desítky svých volených zástupců, kteří tvrdé reformy odmítají. Vzhledem k tomu, že změny nechce podpořit ani tucet zákonodárců z koaliční strany Nezávislí Řekové, nebude mít vláda sama dostatečnou podporu pro přijetí podmínek věřitelů. Jedinou záchranou pro ni je stovka hlasů tří opozičních proevropských stran.

Newsletter