Tuzemská inflace dává zapomenout na nulu, v srpnu +0,6 procenta

AKTUALIZOVÁNO: Růst spotřebitelských cen v české ekonomice zrychluje. Po červencových 0,5 procenta je srpnová hodnota o desetinu vyšší: +0,6 %. Toto číslo jsme viděli už v dubnu. Inflace potvrzuje své vzdálení od nuly. Analytici dle konsensu Bloomberg očekávali růst o 0,7 procenta, ti oslovení čtk 0,6 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,2 %, očekáván byl pokles o 0,1 %.

„Míra inflace v srpnu nepřekvapila, když vykázala úroveň 0,6 procenta. Vyvíjela se tak v souladu s aktuální prognózou České národní banky. Koketování se zabřednutím cenové hladiny do deflačního pásma by mělo být na delší čas passé, neboť srpnové potvrzení odpoutání se míry inflace od hodnot kolem nuly signalizuje další zrychlení tempa růstu cenové hladiny v nadcházejících měsících,“ uvádí hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Klíčová data o české inflaci před námi. Co se dozvíme?

Srpnový vývoj poznamenal růst cen potravin a opětovný pokles cen pohonných hmot. Ačkoli pohonné hmoty začaly ve druhé polovině srpna růst a v měsíčním pohledu tak téměř kompenzovaly svůj pokles z předchozí části srpna, v meziročním pohledu jsou stále výrazně níže.

„Efekt meziročního zlevnění pohonných hmot však začne s blížícím se koncem roku postupně odeznívat a nejpozději v prosinci by se měl vytratit zcela. To je jeden z důvodů, proč Česká národní banka nebude na stávající inflační vývoj nijak reagovat. Svůj intervenční režim ponechá beze změny, jak deklaruje, až do roku 2017, pravděpodobně do jeho druhé poloviny,“ soudí Kovanda.

Důvodem zrychlení inflace je propad cen pohonných hmot, který jsme viděli ve druhé polovině loňského roku, především. Loni tento efekt vedl k poklesu inflace až téměř k nule, letos vede k meziročnímu růstu cen.

Budou intervence ČNB proti koruně po srpnu atakovat 600 miliard?

„Tento trend začal už v červenci, kdy meziroční inflace zrychlila během jednoho měsíce z 0,1 procenta v červnu na 0,5 procenta. Zrychlování inflace očekáváme i v dalších měsících. Už v listopadu by meziroční růst cen měl přesáhnout jedno procento. Česká národní banka bude tento vývoj určitě kvitovat, protože inflace se konečně odpoutává od nuly a začíná se přibližovat jejímu dvouprocentního cíli. Na ten ale růst cen dosáhne podle našich očekávání až v druhé polovině příštího roku,“ soudí ekonom Komerční banky Marek Dřímal. „Nadále očekáváme, že ČNB kurzový závazek opustí až v závěru příštího roku poté, co inflace bezpečně dosáhne dvouprocentního cíle,“ dodal za KB Dřímal.

„Pro nadcházející dva měsíce očekáváme, že se inflace ustálí na srpnové hodnotě a poté zrychlí nad jedno procento na konci roku. K tomu jí dopomůže především vliv loňského poklesu cen pohonných hmot, který opustí srovnávací základnu. V podobném směru pak bude působit i loňský pokles cen potravin. Věříme ovšem, že inflace dostane v dohledné době i některé nové impulsy, které budou zejména souviset s vyšším růstem mezd v ekonomice,“ doplnil Patrik Rožumberský z UniCredit.

ING vsadila na posílení koruny. Utne ČNB intervence před půlkou 2017?

Tabákové výrobky v srpnu meziročně zdražily o 5,7 procenta, alkoholické nápoje o 3,8 procenta. Méně výrazně než v červenci klesaly v minulém měsíci ceny sýrů, jogurtů, másla a ovoce. Ceny čistého nájemného se zvýšily o dvě procenta, oděvů o procento a obuvi o víc než pět procent. Za finanční služby lidé platili o 2,5 procenta víc než loni v srpnu.

Meziroční pokles naproti tomu pokračoval u pohonných hmot, které zlevnily o víc než desetinu. Ceny zemního plynu se snížily o 6,9 procenta. V úhrnu ceny zboží meziročně vzrostly o desetinu procenta a ceny služeb o 1,3 procenta.

Za srpnovým meziměsíčním poklesem spotřebitelských cen je zejména zlevnění některých potravin a pohonných hmot. Proti červenci klesly také ceny oděvů, obuvi a vína. Více naopak lidé museli dát za zájezdy, nájemné, některé potraviny a nealkoholické nápoje. V úhrnu ceny v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem klesly o půl procenta, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,2 procenta.

Newsletter