Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Týden na trzích ve znamení ECB, Fedu a razie proti teororistům

Dnes končící týden na měnových trzích se nesl nejen ve znamení  makrodat a prohlášení představitelů světových centrálních bank, ale rovněž na sobě pocítil i následky pařížských teroristických útoků z minulého pátku.

Česká měna zahájila týden na stabilní úrovni 27,03 EURCZK, kde se vesměs zdržovala po celý týden. Eurokoruna se tak stala poměrně nudným párem, u kterého hraje roli pouze  závazek ČNB udržovat korunu na, resp. nad, hranicí 27 koruny za euro.

Na páru s dolarem byl vývoj mnohem bouřlivější. Dolarkoruna startoval od 25,18 USDCZK, odkud poté koruna oslabila na hranici 25,39 za dolar. Poté však přišel zvrat, který devizovou dvojici dostal až na aktuálních 25,29 USDCZK.

Z dat byly v rámci české ekonomiky reportovány pouze ceny tuzemských průmyslových výrobců. Ty za říjen dosáhly meziměsíčního poklesu o velikosti 0,2 %, meziročně pak -3,9 % při očekávání na -3,7 %. Žádná další data již zveřejněna nebyla.

Zajímavý vývoj byl pozorován na eurodolaru. Ten začínal na 1,0729 EURUSD. Dolar poté posílil, a to až na 1,063 dolaru za euro, odkud se pak vydal vinou mírného oslabení americké měny až na aktuálních 1,068 EURUSD.

Z reportovaných dat je možné zmínit spotřebitelské ceny v eurozóně, které v říjnu vzrostly meziročně o 0,1 %, zatímco v září ve stejném rozsahu klesly. K růstu cen nejvíce přispěly vyšší ceny zeleniny a ovoce a ceny v restauracích a kavárnách. Naopak ceny pohonných hmot, topného oleje a plynu nadále tlačí inflaci směrem dolů. Bez zahrnutí cen energií inflace činila 1,2 %.

Klíčovým ukazatelem byl zápis z posledního zasedání Fedu, tzv. Minutes. Právě ten ukázal, jak se jednotliví členové měnového výboru staví k otázce navýšení amerických úrokových sazeb. 

Dle zveřejněných informací je většina členů vedení Fedu nakloněna vyšším sazbám, přičemž podmínek potřebných pro tento krok by mohlo být dosaženo v době příštího zasedání, tedy v prosinci. Jedinou „vadou na kráse“ je spekulace ohledně dlouhodobého potenciálu americké ekonomiky, u kterého panuje určitý strach z jeho poklesu. Další obavy vyjádřilo jen pár zástupců vedení, kteří se obávají, že úroková normalizace proběhne až příliš agresivně.

„Americký finanční systém, jak se zdá, prošel bez problémů všemi globálními otřesy světových finančních trhů,“ přepisuje server  CNBC slova dokumentu. „Většina členů spatřovala rizika směrem dolů ve vývoji zahraničních trhů a ekonomik. Tyto obavy však zmizely, hrozby budoucího vývoje americké ekonomiky a trhu práce jsou téměř vyrovnané.“

„Zápis pomohl ukázat, zda byl posun Fedu směrem ke zvýšení sazeb jednomyslný, nebo zda šlo pouze většinové rozhodnutí, což by obchodníkům mohlo pomoci lépe odhadovat pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb,“ uvedl analytik Matt Weller ze společnosti FOREX.com. Upozornil, že měnový výbor zasedal před zveřejněním příznivé statistiky o říjnové zaměstnanosti v USA. Obavy ze spíše opatrného přístupu Fedu ke zvyšování sazeb se tudíž poté mohly zmírnit.

V rámci eurozóny byl rovněž zveřejněn zápis z říjnového zasedání ECB. Ukázalo se, že rada banky debatovala o možnostech rozšíření podpůrné měnové politiky, o riziku přetrvání nepřijatelně nízké inflace a dopadu ekonomického útlumu Číny a dalších rozvíjejících se ekonomik na eurozónu.

Členové se podle zápisu shodli, že riziko nedosažení inflačního cíle se dál zvýšilo. Vedení tak dospělo k závěru, že ECB bude muset buď přiznat, že inflační cíl nebude schopna splnit, nebo bude muset přistoupit k dalším krokům. Ty by podle zápisu mohly zahrnovat „širší sadu nástrojů“.

Zápis tak potvrdil očekávání, že evropská měnová autorita by na začátku prosince mohla ještě více uvolnit aktuálně prováděnou měnovou politiku. Spekuluje se, že by mohlo dojít na prodloužení doby trvání programu nákupu vybraných aktiv či na navýšení jeho objemu. Spekulovalo se i o možném prohloubení depozitní sazby banky do většího než současného 0,2% záporu.

ECB debatovala v říjnu o rozšíření podpůrné měnové politiky

Sentiment k více uvolněné měnové politice pak přiblížil i šéf ECB Mario Draghi, který dnes promluvil na bankovním kongresu ve Frankfurtu.Ten opět kladl důraz na to, že aktuálně prováděný program nákupu vybraných aktiv je účinný a flexibilní. Vzápětí však dodal, že jeho možné navýšení je stále ve hře, pokud si to situace bude vyžadovat. Tento výrok přišel ruku v ruce s tvrzením, že Evropská centrální banka udělá vše proto, aby co nejdříve navýšila současné úrovně evropské inflace. Právě to totiž považuje za nepalčivější problém, se kterým se „pere“ od  doby zavedení programu kvantitativního uvolňování.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V úterý budou zveřejněny údaje spotřebitelské, podnikatelské a celkové důvěry za listopad. Ve čtvrtek bude pravidelné jednání bankovní rady ČNB. V pátek budou zveřejněny údaje HDP a jeho užití za třetí kvartál tohoto roku. Roklen předpokládá meziroční růst o 4,5 %, mezičtvrtletně o 0,6 %.

Německo

V úterý budou zveřejněny údaje HDP za třetí kvartál tohoto roku. Obdobně v úterý budou zveřejněny indexy IFO obchodní klimatu, celkové situace a výhledu. V pátek budou zveřejněny indexy cen importu a exportu za říjen.

Eurozóna

Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje osobních půjček za říjen. V pátek bude zveřejněna zpráva o Evropské finanční stabilitě.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index národní aktivity za říjen. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje prodejů existujících domů, trh očekává meziměsíční pokles o 2,3 %. V úterý budou zveřejněny první údaje o HDP. Trh očekává mezičtvrtletní růst o 1,9 % Podobně v úterý budou zveřejněny údaje spotřebitelské důvěry za listopad, trh očekává růst indexu na hodnotu 99,2. Nakonec v úterý budou zveřejněny údaje obchodní bilance za říjen.

Ve středu budou zveřejněny údaje trvalých objednávek za říjen, trh očekává meziměsíční růst o 1,3 %. Také ve středu bude zveřejněn cenový index bydlení za září. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje osobní spotřeby a příjmů za říjen. Trh očekává meziměsíční růst o 0,3 %, respektive o 0,4 %. Nakonec ve Středu budou zveřejněny údaje prodejů nových domů za říjen, trh očekává meziměsíční růst o 0,5%.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter