Týdenní Fx: Čína a ropa rozhoupala devizové trhy

Na devizových trzích máme za sebou první týden nového roku, který rozhodně nebyl jeden z těch klidnějších. Hlavní světové měny, především euro a dolar, se pohybovaly jakö na houpačce, dokonce i česká koruna se lehce probudila z letargie posledních týdnů.

Dění na české koruně

Vstup do roku 2016 začal v případě eurokoruny v tradičním pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK. To však bylo ve čtvrtek v návaznosti na posílení evropské měny krátce prolomeno až k 27,04 koruny za euro. V pátek pak přišla konsolidace, která pár dostala zpět na pondělní úrovně.

Dolarkoruna startovala kolem hranice 24,73 USDCZK, odkud se poté díky posílení americké měny vyšplhala až na 25,19 koruny za dolar. V průběhu týdne ale přišel obrat o 180 stupňů, který devizovou dvojici poslal až k úrovni 24,80 USDCZK. Dnes již pozorujeme mírný dolarový kontr, který odpovídá 24,85 koruny za dolar.

Hlavním fundamentem zmiňovaných pohybů bylo především dění na zahraničních trzích. I tak je ale potřeba zmínit několik fundamentů, který se týkaly české ekonomiky.

Jako první byl zveřejněn index PMI reflektující podmínky ve zpracovatelském průmyslu. Ukázalo se, že za prosinec index stoupl z listopadových 54,2 bodů na 55,6. Následoval výsledek schodku státního rozpočtu za rok 2015. Ten skončil v celkovém deficitu o velikosti 62,8 miliardy korun, což je o 37,2 miliardy méně, než bylo původně schváleno. 

Klíčovou událostí bylo zveřejněni listopadového objemu intervenci ČNB na eurokoruně. Banka ve snaze udržet měnový pár nad hranicí 27 koruny za euro použila zhruba 10 miliard korun. Od ledna do listopadu minulého roku tak ČNB intervenovala za použití přibližně 200 miliard korun. 

Výčet uzavírají páteční data z průmyslu a stavebnictví za listopad. Ukázalo se, že první zmiňovaný sektoru zrychlil meziročně na 5,7 % po říjnových 3,8 %, přičemž k lepšímu výsledku přispěl především automobilový průmysl. Stavebnictví meziročně stouplo 1,5 % po říjnovém poklesu o 1,3 %. K růstu přispěly hlavně inženýrské stavby.

Faktem ale je, že vzhledem k výkonu české ekonomiky je výsledek stavebního segmentu stále nepřesvědčivý.

Dění na eurodolaru

Průběh eurodolaru byl tento týden ještě bouřlivější. Pár startoval na úrovni 1,092 EURUSD, od které byla zahájena dolarová jízda, jež pokračovala až k hranici kolem 1,073 dolaru za euro. Poté však zapůsobilo dění v Číně, kde silný propad trhů zastavil obchodování, a to dokonce dvakrát za celý týden, a dění na ropě, jež si dokonce sáhla až na svá 12letá minima. Oba tyto fundamenty poškodily dolar, čímž se sledovaný pár vyhoupl až nad hranici 1,09 EURUSD.

Během pátku se však americká měna vrátila zpět na cestu zpevnění. Pozitivně na jeho vývoj zapůsobilo zrušení čínského pravidla zastavení obchodování při 5%, resp. 7%, propadu trhů. Aktuálně se eurodolar obchoduje na 1,087 dolaru za euro.

Hlavním fundamentem vývoje byla již zmiňovaná Čína a ropa. Vyjma toho byla zveřejněna i některá důležitá data.

V rámci Evropy je možné zmínit německou inflaci za prosinec. Ukázalo se, že harmonizovaný index cen spotřebitelů meziročně zpomalil na +0,2 %, přičemž očekáváno bylo +0,4 %. Následoval pak stejný ukazatel pro celou eurozónu. Ten skončil rovněž pod očekáváním o velikosti +0,4 %, a to na pouhých +0,2 %.

Ze Spojených států je možné zmínit tzv. Fed Minutes, neboli přepis z posledního zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému. Dokument ukázal, že i když bylo prosincové navýšené úroků schváleno jednomyslně, stále se někteří členové vedení obávají o dynamiku růstu inflace.

Další klíčovou událostí bylo zveřejnění prosincové změny zaměstnanosti v americkém soukromém sektoru vyjma zemědělství. Agentura ADP, která průzkum provedla, reportoval výsledek o velikosti 257 tisíc nových pracovních míst, přičemž očekáváno bylo 194 tisíc. Na tyto čísla navázala zpráva amerického statistického úřadu. Oficiální výsledek ukázal tisíc nových 292 tisíc nových pracovních míst, přičemž očekáváno 200 tisíc. 

 

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje o míře nezaměstnanosti za prosinec. Očekáváme míru nezaměstnanosti ve výši 6,3 %. V úterý budou zveřejněny údaje inflace za prosinec. Očekáváme meziměsíční pokles o 0,2 %, meziročně neočekáváme žádnou změnu inflace. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za listopad. Očekáváme meziroční růst o 7,8 %, bez započtení motorových vozidel meziroční růst o 5,6 %. Ve čtvrtek se koná pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Německo

Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje HDP za čtvrtý kvartál 2015. V pátek budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za prosinec.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněn index investiční důvěry na leden. Ve středu bude pravidelné setkání rady ECB o nemonetární politice. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za listopad. Ve čtvrtek bude probíhat setkání Euroskupiny. Obdobně ve čtvrtek budou zveřejněny monetární údaje ECB. V pátek budou zveřejněny údaje obchodní bilance za listopad.

Spojené státy americké

V pondělí budou zveřejněny údaje podmínek trhu práce za prosinec. Ve středu budou zveřejněny údaje národního rozpočtu za prosinec, trh očekává schodek ve výši 11,4 mld. $. Ve čtvrtek budou zveřejněny indexy cen dovozu a vývozu za prosinec.

V pátek budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za prosinec, trh očekává meziměsíční růst tržeb o 0,2 %. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje cen výrobců za prosinec. V pátek budou také zveřejněny údaje průmyslové produkce za prosinec, trh očekává meziměsíční pokles o 0,1 %. Nakonec v pátek budou zveřejněny údaje využitých kapacit v průmyslu za prosinec.

 

Newsletter