Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Týdenní Fx: Korunová rally. Přijde atak intervenčího pásma?

Posledních pět dnů na devizových trzích se odehrálo ve znamení kontrastů. Zatímco koruna na páru s eurem nabrala jasný směr, dolar, ať už ve dvojici s korunou či s evropskou měnou, zažil poměrně bouřlivou jízdu.

Eurokoruna zahajovala týden nad úrovní 27,03 EURCZK. V závěru pondělí však přišel skokový odraz až nad 27,06 koruny za euro, který ale neměl dlouhotrvající ráz. Během úterka tak započal pozvolný trend posilování české měny, který její cenu dostal až k současným 27,022 za euro.

Na páru s dolarem startovala koruna kolem hodnoty 27,03 USDCZK. Následovala série tří vzestupů, přičemž ten poslední dosáhl úrovně nad 23,85 koruny za dolar. Ve středu však přišel zápis ze zasedání americké centrální banky, který tzv. greenback razantně oslabil pod 23,65 USDCZK. Netrvalo však dlouho a dolar část ztrát umazal, a to až k aktuální hodnotě na 23,79 USDCZK.

Stejný scénář byl pozorován na eurodolaru.Ten začínal týden kolem úrovně 1,139 EURUSD. Následující vlna zpevnění americké měny pár dostala až pod 1,134 dolaru za euro. Pak ovšem zaúřadoval Fed a eurodolar se skokově posunul nad 1,144 EURUSD. Oslabení nemělo dlouhého trvání a devizová dvojice nakonec spadla k aktuální hodně 1,138 EURUSD.

Co se dělo v české ekonomice?

První fundament z české ekonomiky byl zveřejněn až ve středu. Jednalo se o únorovou obchodní bilanci, která skončila v přebytku o velikosti 22 miliard korun, což byl mnohem lepší výsledek než původní očekávání 19,9 miliard.

Ve čtvrtek přišla statistika z průmyslové produkce, která skončila lepším růstem o velikosti 5,6 %. Následovala statistika ze stavebnictví, která ukázala meziroční propad o -2,3 %. Maloobchodní tržby pak v únoru skončily růstem o +8,5 %.

Zveřejněná data ohledně intervencí ČNB pak ukázala, že banka v únoru použila celkem 17 miliard korun, aby kurz české měny uhájila na, resp. nad, úrovní 27,00 za euro. Od listopadu 2013, kdy byl intervenční režim zahájen, centrální banka použila v rámci svých zásahů zhruba 520 miliard korun.

Výčet pak uzavírá míra nezaměstnanosti za březen, která dle očekávání klesla na 6,1 % z původních 6,3 %, a zápis ze zasedání ČNB. V tomto případě je klíčové, že se rada shodla na tom, že záporné sazby nejsou vhodným nástrojem k uvolňování měnových podmínek, a tedy k přímému ovlivňování inflace. 

Co se dělo v Evropě?

Z vybraných dat byl v pondělí v rámci eurozóny reportován index cen výrobců ze únor, který skončil meziměsíčně propadem o -0,7 %, meziročně pak o -4,2 %. Obě čísla zaostala za predikcí o 0,2 procentního bodu.

Následoval index PMI sektoru služeb v Německu a v eurozóně. V prvním případě přišel pokles na 55,1 bodů, ve druhém pak na 53,1. V německých zemích pak byla ještě reportována únorová průmyslová produkce, která skončila nad očekáváními na +1,3 %.

Co se dělo ve Spojených státech?

V USA jako první přišly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které ve druhém měsíci letošního roku spadly o -3 %, v jádrovém vyjádření pak o -1,3 %. Následovaly průmyslové objednávky, které v únoru poklesly o -1,7 %.

Den na to byla reportována data o únorové obchodní bilanci, která skončila deficitem o velikosti 47,1 miliardy dolarů, což odpovídá prohloubení o 2,6 %. Následoval index ISM segmentu služeb. Ten v březnu vykázal zlepšení z 54 bodů na 54,5.

Středa pak byla klíčová z důvodu zveřejnění tzv. Fed Minutes, neboli zápisu z posledního zasedání centrální banky. Z toho vyplynulo, že „mnozí účastníci byli toho názoru, že globální ekonomická a finanční situace stále představuje znatelná rizika.“ Proto tedy sazby i nadále zůstaly na aktuální úrovni 0,25 až 0,5 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje inflace za březen, u které očekáváme meziměsíční růst o 0,3 %, meziročně pak o 0,7 %. Ve středu přijdou údaje týkající se běžného účtu platební bilance, kde se očekává kladné saldo 35 miliard korun. Ve čtvrtek nás čeká ještě pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Německo

V úterý bude v Německu zveřejněna inflace za březen. V pátek pak přijde řada na index cen v maloobchodě.

Eurozóna

Ve středu budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za únor. Ve čtvrtek nás čeká březnová inflace a v pátek bude týden dat z eurozóny zakončen únorovou obchodní bilancí.

Spojené státy americké

Ve středu přijdou ze zámoří údaje o maloobchodních tržbách, které by se měly v březnu opět vrátit k růstu, a bude rovněž zveřejněna béžová kniha Fedu. Ve čtvrtek naváže americká březnová inflace, která by dle predikcí měla poskočit na 1,1 %, a v pátek budou zveřejněna data týkající se průmyslové produkce za březen následované indexem důvěry Michiganské Univerzity, který by dle odhadů měl vzrůst z 91 na 91,8 bodu.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

 

Newsletter