Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Týdenní Fx: Krvácející dolar a překvapení z ČNB

První únorový týden se na zahraničních trzích nesl ve znamení „krvácejícího“ dolaru, v případě těch domácích jsme se dočkali další „akce“ ze strany České národní banky.

Eurokoruna startovala týden ve svém stálém pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK, kde se v podstatě držela až do pátku. Její průběh neovlivnilo ani čtvrteční zasedání ČNB, které přineslo prodloužení intervenčního režimu udržujícího českou měnu na, resp. nad 27 koruny za euro, a to do první poloviny roku 2017.

ČNB: Režim intervencí až do první poloviny roku 2017

Guvernér ČNB Miroslav Singer v následném exkluzívním rozhovoru pro Roklen24 promluvil o debatě bankovní rady nad zavedením negativních sazeb. „Evropská centrální banka zintenzivňuje nasazení svých nestandardních nástrojů a nepřímo tak zpřísňuje měnové podmínky u nás v době, kdy není žádný důvod, aby byly přísnější,“ řekl Singer mimo jiné pro Roklen24.

Singer: Odpovědí na ECB mohou být záporné sazby

Trhy na slova o negativních sazbách reagovaly výrazněji v pátek kdy je zopakoval viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík s tím, že bankovní rada ČNB o nich vedla vážnou debatu, ač o nich nehlasovala. Eurokoruna se v reakci na tato slova vyhoupla až nad úroveň 27,06 EURCZK, odkud poté korigovala k aktuálním 27,043 koruny za euro (viz graf č.1)

Tomšík: ČNB vedla vážnou debatu o negativních sazbách

Na dolarkoruně byl vývoj mnohem více přímočarý. Z hodnoty kolem 25 USDCZK jsme se postupem času dostali až k úrovni 24,07 koruny za dolar, odkud následovala mírná konsolidace až k aktuálním úrovním na 24,24 USDCZK (viz graf č.2).

Eurodolar začínal týden kolem úrovně na 1,084 EURUSD. Poté započala spanilá jízda eura, která devizovou dvojici dostala až na hranici 1,1200 dolaru za euro. Aktuálně se pár nachází u 1,1140 EURUSD (viz graf č.3).

Hlavním fundamentem ovlivňujícím oslabení americké měny byla opětovně padající ropa, která s sebou stahovala i americké akcie. Svou trochou přispěla i zveřejněná data, která ve většině případů nepředčila stanovená očekávání. Posledním hřebíčkem do rakve bylo prohlášení prezidenta newyorské pobočky Federálního rezervního systému Williama Dudleyho. Ten oznámil, že podmínky na finančním trhu jsou mnohem horší, než se kterými centrální banka pracovala při prosincovém navyšování sazeb. Pokud by ta samá situace panovala i v březnu, měnový výbor by ji při rozhodování o dalším kole tzv. úrokové „normalizace“ musel nutně vzít v potaz.

Investoři tak nabyli dojmu, že Fed s vysokou pravděpodobností v dohledné době nepřistoupí k dalšímu navyšování sazeb. To potvrdily i futurues navázané na tento krok, když ve středu ukázaly, že analytici pracují pouze s 28% pravděpodobností alespoň jednoho kroku úrokové „normalizace“ během letošního roku.

Co se dělo v české ekonomice?

Nejprve byl zveřejněn index PMI průmyslového sektoru za leden, který skončil na 56,9 bodech oproti očekávaným 55,1. Dále byl reportován výsledek hospodaření české vlády za první měsíc roku 2016. Rozpočet za tuto dobu skončil v přebytku o velikosti 45,9 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 17,3 miliardy.

Kovanda: Plnění rozpočtu v lednu rekordně příznivé

Ve čtvrtek pak proběhlo již zmiňované zasedání České národní banky.

Co se dělo v Evropě?

Z vybraných ukazatelů byl jako první reportován index PMI výrobního sektoru Německa, který skončil na lepších 52,3 bodech. Ten samý indikátor pro eurozónu pak ukázal zpomalení na 52,3 bodů. 

Dále byla reportována německá nezaměstnanost za leden, která skončila rekordně nízko na 6,2 % oproti očekávání na 6,3 %. Následoval ten samý ukazatel pro region eurozóny, který rovněž klesl na 10,4 %, zatímco predikce pracovala s 10,5 %.

V pátek byly uveden německé tovární zakázky za prosince, která ukázala meziměsíční propad o 0,7 % při očekávání na -0,5 %. Meziročně ten samý ukazatel skončil na -2,7 % při predikci na -1,4 %.

Co se dělo ve Spojených státech?

Ve Spojených státech byl jako první zaznamenán index PMI výrobního sektoru, která se propadl na 52,4 bodů. Horší byl i index ISM amerického průmyslu, jenž skončil na 48,2 bodech při očekávání na 48,4. Dále byly reportovány osobní výdaje a příjmy Američanů za prosinec. První sledovaný indikátor zaznamenal meziměsíční stagnaci, druhý pak mírný nárůst o +0,3 %.

Důležitý byl i deflátor spotřeby, podle kterého se Fed řídí v rámci určování spotřebitelské inflace. Meziměsíčně se ukazatel v prosinci snížil o -0,1 %, meziročně pak vzrostl o 0,6 %. Jeho jádrová verze meziměsíčně stagnovala, meziročně si připsala +1,4 %, což je v souladu s očekávání.

Ve středu byl zveřejněn Národní report zaměstnanosti agentury ADP, jenž ukázal vytvoření 205 tisíc nových pracovních míst.. Společně s ním byl reportován ještě index ISM amerického sektoru služeb, který ve výsledku skončil poklesem z 55,8 bodů na 53,5.

Ve čtvrtek byly zveřejněny americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které v prosinci klesly o 5 % při očekávání na 4,5 %. Dále pak byly reportovány průmyslové objednávky za ten samý měsíc, které ukázaly meziměsíční propad o 2,9 %, přičemž predikce pracovala s -2,8 %.

Zároveň bylo uvedeno, že produktivita v ekonomice Spojených států na konci loňského roku klesla nejhlouběji za téměř dva roky. Produkce práce na zaměstnance klesla v posledním kvartále 2015 v celoročním vyjádření o 3 %. Za celý rok se pak zvýšila pouze o 0,6 %.

 Pátek pokračoval oficiální zprávou o změně zaměstnanosti soukromého sektoru USA vyjma zemědělství, který ukázala vytvoření 151 tisíc nových pracovních míst, při očekávání na 190 tisících, Míra nezaměstnanosti za tu samou dobu klesla na 4,9 % při očekávání na 5 %.

Pád eurodolaru: Americká ekonomika tvoří prudce méně míst

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje zahraničního obchodu za prosinec. Očekáváme bilanci v hodnotě – 7,4 mld. Kč, kde očekáváme meziroční růst exportu o 2,3 %, importu o 3,4 %. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje průmyslu za prosinec, očekáváme meziroční růst o 5,8 %. V pondělí budou zveřejněny údaje stavební výroby za prosinec, očekáváme meziroční růst o 11 %. Podobně v pondělí bude zveřejněna i míra nezaměstnanosti za leden, očekáváme míru nezaměstnanosti na úrovni 6,3 %. Nakonec v pondělí ČNB zveřejní údaje svých devizových rezerv za leden.

V úterý budou zveřejněny údaje služeb za čtvrtý kvartál roku 2015. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje cestovního ruchu za čtvrtý kvartál roku 2015. V pátek budou zveřejněny údaje inflace za leden. Očekáváme meziměsíční růst o 0,2 % a meziročně rovněž o 0,2 %. V pátek budou také zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za prosinec.

Německo

V úterý budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za prosinec. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance. Také v úterý budou zveřejněny údaje importu a exportu za prosinec. Nakonec v úterý budou zveřejněny údaje obchodní bilance za prosinec. V pátek budou zveřejněny údaje inflace za leden. Podobně v pátek budou zveřejněny první odhady HDP za čtvrtý kvartál roku 2015.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněn index investorské důvěry na únor. Ve středu zveřejní Evropská komise nové ekonomické předpovědi. V pátek budou zveřejněny první odhady HDP za čtvrtý kvartál roku 2015. Trh neočekává žádný mezičtvrtletní růst. Nakonec v pátek budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za prosinec.

Spojené státy americké

V pondělí budou zveřejněny údaje podmínek pracovního trhu za leden. V úterý budou zveřejněny údaje maloobchodních zásob za prosinec, trh očekává meziměsíční pokles o 0,2 %. Ve středu bude mít proslov šéfka FED, Janett Yellen. Nakonec ve středu bude zveřejněno saldo státního rozpočtu za leden, trh očekává rozpočet ve výši 1,5 mld. $.

V pátek budou zveřejněny údaje maloobchodu za leden, trh očekává meziměsíční růst o 0,1 %, bez započtení motorových vozidel stejně trh očekává růst o 0,1 %. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje cenových indexů importu a exportu za leden.

 

 

Newsletter