Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Týdenní Fx o divoké koruně a trpícím dolaru

Devizové trhy mají za sebou poměrně volatilní týden, který se nesl ve znamení intenzivně oslabujícího dolaru. Aktivita investorů dokonce rozhýbala i tradičně minimálně akční eurokorunu.

Na páru s eurem se koruna začátkem týdne držela těsně pod 27,08 EURCZK, odkud nastartovala houpačku, která skončila posílením až k 27,02 koruny za euro. Ve středu se pak pár opět dostal na dráhu růstu s dočasným odskokem až k 27,07 ERUCZK. Aktuálně se eurokoruna pohybuje na 27,04 koruny za euro.

Dolarkoruna týden startovala kolem 24,30 USDCZK, odkud se pak pod vahou oslabující americké měny dostala až k hranici 23,80 koruny za dolar. Od této hodnoty se devizová dvojice odrazila až na současné úrovně na 24,07 USDCZK.

Eurodolar začínal kolem 1,115 EURUSD, aby si poté, byť s mírnými odrazy, udržel rostoucí trend, který pár vynesl až nad 1,135 dolaru za euro. V závěru týdne však dolar chytil druhou mízu a zpevnil až k 1,122 EURUSD.

Trend trhů určoval především celkový sentiment investičního prostředí. S tím, jak se prohlubuje nervozita ohledně globálního růstu a možného dalšího (ne)navyšování amerických úrokových sazeb padaly jak americké akcie, tak i měna. Investoři se proto raději zaměřili na měny, které považují za bezpečné přístavy. Jednalo se především o euro a japonský jen.

Co se dělo v české ekonomice?

V pondělí byla zveřejněna data z trhu práce reprezentovaná mírou nezaměstnanosti za leden. Ta se zastavila na lepších 6,4 % oproti očekávaným 6,5 %. Jako další byla reportována meziroční změna průmyslové produkce za prosinec, která ukázala růst o velikosti +0,7 % při očekávání na 5,9 %. Pokračovala bilance zahraničního obchodu za stejný měsíc, jež skončila v přebytku 0,5 miliardy korun. Predikce pracovala s deficitem o velikosti -3,5 miliardy.

Akční byla i ČNB, která zveřejnila objem prosincových intervencí. Ten skončil na více jak 41 miliardách korun, za celý rok 2015 pak intervence dosáhly bezmála 244 miliard korun.

Poté přišla odmlka trvající až do pátku, kdy byl uveden index cen spotřebitelů za leden. Ukazatel skončil meziměsíčním vzrůstem o 0,6 %, což je v porovnání s předchozími -0,1 % poměrně znatelné zlepšení.

Co se dělo v Evropě?

V rámci starého kontinentu byla jako první reportována německá průmyslová produkce, která za prosinec skončila meziměsíčně na -1,2 %, meziročně pak na -2,2 %. Dále byla uvedena  německá obchodní bilance, která v prosinci skončila v přebytku 18,8 miliardy eur (oček. 20 mld. EUR). Následoval index důvěry investorů Sentix, který skončil na 6 bodech při predikci na 7,04. 

V závěru týdne byl reportován odhad německého HDP za 4. kvartál, který skončil meziročně na 2,1 %. Pokračoval index německých spotřebitelských cen, jenž skončil v lednu meziměsíčním poklesem o 0,8 %.

Výčet uzavírá odhad HDP eurozóny za poslední kvartál, který se meziročně zastavil na +1,5 %.

Co se dělo ve Spojených státech?

V USA byla jako první reportována změna indexu podmínek na pracovním trhu. Indikátor ukázal za leden zhoršení na 0,4 bodů. Následovaly velkoobchodní zásoby za prosinec, které ukázaly pokles o -0,1 % při očekávání na -0,2 %. Dále pak meziměsíční změna velkoobchodních tržeb, která se zastavila na -0,3 %. Predikce pracovala s čísly na -0,4 %.

Ve středu proběhlo vystoupení guvernérky Federálního rezervního systému Janet Yellenové, která před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů odpověděla na otázky ohledně stavu americké ekonomiky a prováděné politiky centrální banky.

Yellenová ve své pololetní zprávě o měnové politice určené pro Kongres uvedla, že Fed nadále počítá s postupným zvyšováním úrokových sazeb. Během svého proslovu pak naznačila, že stále existuje možnost jejich březnového navýšení.

Den poté guvernérka vystoupila před bankovním výborem, kde poznamenala, že americká centrální banka se opět zaobírá negativními sazbami, tudíž nelze zcela vyloučit jejich zavedení.

Tento výhled pak, byť jen minimálně, naznačil i vývoj futures zaměřujících se na federální sazby. Během dnešního dne se totiž ukázalo, že někteří investoři věří, že Fed v rámci letošního roku přikročí ne k navýšení úroků, ale nýbrž k jejich osekání.

Výčet uzavírají páteční data maloobchodního prodeje za leden, které skončily meziměsíčně na 0,2 %, bez aut pak na 0,1 %.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V úterý bude zveřejněn předběžný odhad HDP za 4. kvartál roku 2015. Předpokládáme meziroční růst HDP o 4,8 %, mezičtvrtletně o 0,5 %. Podobně v úterý budou zveřejněny indexy vývozu a dovozu za prosinec. Nakonec v úterý budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za prosinec. Ve čtvrtek se koná pravidelné jednání bankovní rady ČNB.

Německo

V úterý budou zveřejněny údaje ekonomického sentimentu a celkové situace podle investorů za únor. V pátek budou zveřejněny indexy cen výrobců za leden.

Eurozóna

V pondělí budou zveřejněny údaje obchodní bilance za prosinec. V úterý budou zveřejněny údaje ekonomického sentimentu podle investorů za únor. Ve středu bude zasedat rada ECB. Podobně ve středu budou vydány údaje průmyslové produkce za prosinec. Ve čtvrtek budou vydány údaje ze setkání ECB o monetární politice. Také ve čtvrtek budou vydány údaje běžného účtu platební bilance za prosinec.

Spojené státy americké

V úterý bude zveřejněn index trhu bydlení na únor. Trh neočekává žádnou změnu indexu oproti minulému roku. Ve středu budou zveřejněny údaje zahájeného bydlení za leden. Trh očekává meziměsíční růst o 2,5 %. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje stavebních povolení za leden. Trh očekává meziměsíční pokles o 0,1 %. Nakonec ve středu budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za leden. Trh očekává meziměsíční růst o 0,4 %.

Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje sentimentu ve výrobě za únor. Trh očekává růst indexu o 1,5 bodu na úroveň -2. Podobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje Předstihové ukazatele za leden. Trh očekává meziměsíční pokles o 0,2 %. V pátek budou zveřejněny údaje inflace za leden. Trh očekává meziroční růst inflace o 1,2 %, meziměsíčně pokles o 0,1 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter