Týdenní Fx souhrn: ČNB, Bank of England, americký trh práce

Aktuální týden se chýlí ke konci. Co se týče dění na devizových trzích, nejakčnější byla druhá polovina, kdy jsme se dočkali zasedání české a britské centrální banky. V pátek pak přišla klíčová data z amerického trhu práce.

Česká národní banka opět ponechala sazby beze změny, stejně tak byla potvrzena pravděpodobná doba trvání kurzového závazku do poloviny roku 2017. Co se však změnilo, bylo ekonomická prognóza. Bankovní rada zlepšila výhled růstu HDP pro letošní rok z 2,3 % na 2,4 %. Naopak pro příští rok ho srazila z 3,4 % na 3 %, za čím stojí především pokles očekávané investiční aktivity a zhoršení vnějších podmínek.

Bank of England splnila očekávání a snížila hlavních sazeb z 0,5 % na 0,25 % a navýšením limitu britského programu QE z 375 mld. GBP na 435 miliard.

Bank of England po sedmi letech snížila základní sazbu

Dnes pak americké ministerstvo práce reportovala data ohledně červencové tvorby nových pracovních míst.Ukázalo se, že americká ekonomika během minulého měsíce vytvořila 255 tisíc nových míst, což je výrazně nad očekáváním analytiků. Míra nezaměstnanosti  pak skončila na 4,9 %. 

Pozitivní šok z amerického trhu práce na závěr týdne

Česká koruna zahajovala týden v pásmu 27,03 až 27,035 EURCZK. V následujících třech dnech proběhly celkem tři dorazy až nad 27,04 koruny za dolar. Hlavní trend se ale držel ve znamení zpevňování české měny. Aktuálně se nacházíme na 27,022 EURCZK.

Vývoj eurodolaru byl mnohem přímočařejší. V první polovině týdne oslabila americká měna až nad 1,122 EURUSD, aby poté opět zpevnila až k momentálním 1,108 dolaru za euro. Na výrazném pátečním posílení dolaru se podepsala skvělá data z amerického trhu práce.

Průběh dolarkoruny tento vývoj kopíroval. Nejprve jsme byli svědky propadu pod 24,10 USDCZK, aby se pár posléze odrazil až k 24,38 koruny za dolar.

Co se dělo v české ekonomice?

V pondělí byl zveřejněn index PMI zpracovatelského sektoru, který vykázal již šestý pokles v řadě. To jej dostalo na 40měsíční minimum odpovídající 49,3 bodů.

V pátek pak byly reportovány červnové maloobchodní tržby, které zpomalily na 6,4 % při očekávání na 7,4 %.

Co se dělo v Evropě?

Ze starého kontinentu je možné zmínit index PMI zpracovatelů z Německa s eurozóny. V prvním případě se výsledek zastavil na 53,8 bodech, ve druhém na 52.

Za zmínku stojí i úterní posílení polského zlotého. Ten profitoval především ze zveřejnění plánu na konverzi úvěrů denominovaných ve švýcarských francích. Podle šéfa polské centrální banky by k ní mělo dojít postupně, přičemž z hlediska bankovního sektoru a celé ekonomiky nejde prý o žádné výrazné riziko.

Co se dělo v USA?

V pondělí byl uveden PMI index zpracovatelského indexu, který skončil na 52,9 bodech. Následoval index ISM téhož segmentu. Ten spadl na 52,6 bodů.

V úterý byla byl zveřejněn jádrový index výdajů na osobní spotřebu, který v červnu skončil mírným zpomalením na +0,1 %. Následovaly osobní příjmy a výdaje. V prvním případě bylo reportováno +0,2 %, ve druhém 0,4 %. Výčet pak uzavírají reálné osobní výdaje, které skončily růstem o +0,3 %.

Ve středu zveřejnila agentura ADP svůj červencový průzkum trhu práce. Z něj vyplynulo, že v největší ekonomice světa bylo minulý měsíc vytvořeno 179 tisíc nových pracovních míst, což je lepší než očekávané číslo.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí budou zveřejněny údaje průmyslu za červen. Předpokládáme meziroční růst průmyslové výroby o 5,0 % a pokles nových průmyslových zakázek o 7,6 %. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje stavebnictví za červen, očekáváme meziroční pokles stavební výroby o 3,2 %. Podobně v pondělí budou zveřejněna výše devizových rezerv ČNB za červenec. Podobně v pondělí budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za červenec. Očekáváme míru nezaměstnanosti na úrovni 5,4 %. Nakonec v pondělí budou zveřejněny údaje zahraničního obchodu za červen. Očekáváme výšku bilance zahraničního obchodu na úrovni 24,1 mld. Kč, a meziroční pokles exportu o 1,3 %, exportu o 4,8 %.

V úterý budou zveřejněny údaje míry inflace za červenec. Neočekáváme žádnou meziměsíční změnu inflace a očekáváme meziroční růst inflace o 0,2 %. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje cestovního ruchu za druhý kvartál tohoto roku. Ve čtvrtek bude pravidelné zasedání bankovní rady ČNB, která vydá zprávu o inflaci. Nakonec budou v úterý zveřejněny údaje služeb za druhý kvartál tohoto roku. V pátek budou zveřejněny údaje odhady sklizně za červenec. Nakonec v pátek budou zveřejněny údaje běžného účtu platební bilance za červen.

Německo

V pondělí budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za červen. V úterý budou zveřejněny údaje obchodní bilance za červen. V pátek budou zveřejněny údaje inflace za červenec. Podobně v pátek budou zveřejněny první odhady výše HDP za druhý kvartál tohoto roku.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněn index investorské důvěry na srpen. V pátek budou zveřejněny předběžné odhady HDP za druhý kvartál tohoto roku. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za červen.

Spojené státy americké

V pondělí budou zveřejněny údaje podmínek trhu práce za červenec. V úterý budou zveřejněny údaje velkoobchodních zásob za červen, trh očekává meziměsíční růst zásob o 0,2 %. Ve středu budou zveřejněny údaje státního rozpočtu za červenec. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje indexů cen importu a exportu za červenec. V pátek budou zveřejněny údaje maloobchodních tržeb za červenec. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje obchodních zásob za červen. Nakonec v pátek budou zveřejněny údaje indexu cen výrobců za červenec.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter