TýdenníFx o dolaru a jeho nejen ropných problémech

Pro druhý týden roku 2016 byla charakteristická přetahovaná mezi eurem a dolarem.

Devizová dvojice odstartovala těsně pod hranicí 1,090 EURUSD, odkud se díky zpevnění americké měny dostala až na úrovně kolem 1,082 dolaru za euro. Poté však otěže převzala evropská měna, což vyústilo v atak 1,090 EURUSD. Dolar se ještě díky pozitivnímu, bohužel jen dočasnému, obratu na ropě pokusil o kontr, ten však byl vzápětí umazán a pár se dostal na současných 1,096 EURUSD.

V případě české měny jsme byli svědky vzestupu dolarkoruny až na hranici 24,90 USDCZK, odkud se pak propadla až na aktuálních 24,62 koruny za dolar. Eurokoruna se stabilně držela v rozmezí 27,02 až 27,03 EURCZK.

Hlavními fundamenty, především na eurodolaru, byl vývoj ceny ropy. Její propad s sebou stahoval americké akcie, což negativně ovlivnilo i americkou měnu. Ve čtvrtek ale dolaru prospěl zvrat, jenž černou komoditu poslal do plusových čísel, roli měla ale i klíčová zpráva o ECB. Agentura Reuters uvedla, že řada členů měnového výboru Evropské centrální banky je údajně skeptická ohledně dalších zásahů banky na trzích. Toto tvrzení jde zcela proti dosavadní představě ohledně dalších kroků ECB, kterou tíží nejen skomírající ekonomický růst regionu, ale především minimální tempo růstu inflace. 

Závěr týdne však přinesl návrat do původních kolejí. Propad ropy na 12letá minima opět oslabil dolar a podpořil růst evropské měny.

Co se dělo v České ekonomice?

Hned na začátku týdne byla zveřejněna míra nezaměstnanosti za prosinec. Čísla Úřadu práce ČR ukázala nárůst z listopadových 5,9 % na 6,2 %. Lidí bez práce přibylo o téměř 22 tisíc, což odpovídá  453 118 uchazečům.

Následoval report definitivního číslo tempa růstu českého HDP za třetí kvartál. Ukázalo se, že poslední odhad na 4,5 % byl ještě nižší než realita, jež skončila na lepších 4,7 %. Mezikvartálně pak česká ekonomika rostla o 0,7 %. Pokračovala tuzemská inflace měřená indexem cen spotřebitelů. Ten se za prosinec zastavil v mínusu o velikosti -0,1 %, což je oproti listopadovému poklesu o -0,4 % sice lepší číslo, avšak i tak potvrzuje setrvání české ekonomiky v deflaci.

Výčet pak uzavírá výsledek běžného účtu platební bilance za listopad. Reportována čísla ukázala přebytek o velikosti 12,4 miliardy korun. Z období od ledna do listopadu 2015 tak dosáhla celkového plusového salda třikrát vyššího, než jaké bylo v roce 2014.

Co se dělo v Evropě?

V rámci Evropy je možné zmínit konečné HDP německé ekonomiky za rok 2015. Čísla ukázala meziroční nárůst o 1,7 %, což je nejlepší výsledek za poslední 4 roky. V porovnání s loňskými čísly jde o zlepšení o 0,1 procentního bodu. 

Co se dělo ve Spojených státech?

V rámci USA byla zveřejněna tzv. Béžová kniha Federálního rezervního systému. V tomto dokumentu americká centrální banka zhodnocuje dosavadní ekonomický vývoj země. Poslední vydání ukázalo, že největší ekonomika světa vykazuje lehce smíšené signály.

Trh práce i spotřebitelský sektor reportuje mírné zlepšení, problém však stále působí silný dolar a levná ropa. Právě zpevnění americké měny zasáhlo především zpracovatelský průmysl. Devět z dvanácti ekonomických okresů, které Fed sleduje, vykázalo ekonomický růst. Šest z nich pak potvrdilo pokračující pozitivní výhled s vidinou dalšího růstu. O čem však zpráva mlčela, je sílící tlak na zvyšování mezd, který byl naznačen v předchozí Knize.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí bude zveřejněn index cen výrobců za prosinec, očekáváme meziměsíční pokles indexu o 0,2 %, meziroční pokles o 2,6 %. Podobně v pondělí bude zveřejněn index cen vývozu a dovozu za listopad.

Německo

V úterý budou zveřejněny údaje inflace za prosinec. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje ekonomického sentimentu na leden. Ve středu bude zveřejněn index cen výrobců za prosinec.

Eurozóna

V úterý budou zveřejněny údaje inflace za prosinec. Podobně v úterý budou zveřejněny údaje ekonomického sentimentu na leden. Ve čtvrtek bude zasedání rady ECB a rozhodnutí o úrokových sazbách, trh neočekává žádnou změnu sazeb. V pátek bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě a službách za prosinec.

Spojené státy americké

V úterý bude zveřejněn index bydlení za leden, trh očekává index ve výši 61 bodů. Ve středu budou zveřejněny údaje inflace za prosinec. Trh očekává meziroční růst inflace o 0,8 %. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje stavebních povolení a zahájeného bydlení za prosinec. Trh očekává meziměsíční pokles stavebních povolení o 6,4 %, ale na druhé straně trh očekává meziměsíční růst o 1,6 % zahájených bydlení. Ve čtvrtek bude zveřejněn údaje průzkumu výrobců. V pátek bude zveřejněn index národní aktivity za prosinec. Nakonec v pátek bude zveřejněn index prodeji domů za prosinec, trh očekává meziměsíční růst o 8,1 %.

Páteční data pak ukázala výsledek maloobchodních tržeb za prosince, které se vyjma aut propadly o 0,1 %, přičemž očekáváno bylo +0,2 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter