Úrokové sazby budou na vyšší úrovni minimálně do konce roku

Zdroj: ČNB

Bankovní rada České národní banky na dnešním zasedání odhlasovala stabilitu sazeb na úrovni 7 %. Rozhodnutí České národní banky bylo v souladu s tržními očekáváními. Poměr hlasů ve prospěch stability se vrátil zpět do poměru 5 ku 2. Kdy dva radní hlasovali pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Podle všeho se jednalo radního Jana Procházku a Tomáše Holuba. Zbytek radních včetně guvernéra hlasoval pro stabilitu sazeb.

Dle slov guvernéra na tiskové konferenci se úrokové sazby nachází na úrovni, která tlumí poptávkové tlaky včetně investic, spotřeby a aktivity na korunových úvěrech. Měnové podmínky byly v posledních měsících přísnější i vlivem zhodnocení koruny proti euru. Koruna ale v posledních týdnech oslabuje, protože trh očekává relativně svižné snižování úrokových sazeb ČNB už od září letošního roku.

Tyto spekulace guvernér ČNB Aleš Michl rázně odmítl s tím, že nevěří v jejich naplnění. Hodnocení trhu o nastavení úrovně úrokových sazeb označil guvernér za předčasné. Na tiskové konferenci zároveň zdůraznil, že na dalším měnověpolitickém zasedání bude bankovní rada jednat pouze o scénáři stability či navýšení sazeb. Jedním dechem dodal, že je bankovní rada přesvědčena o tom, že trajektorie sazeb bude vyšší ve srovnání s úrovní z jarní prognózy ČNB. Debata o snižování sazeb dle guvernéra není na místě, a to, přestože úroveň inflace v České republice klesla více, než očekával základní scénář prognózy ČNB.

Guvernér dodal, že spolehlivost prognóz, výhledů a tržních očekávání je v současné době narušena a mění se spolu s dynamickým vývojem české a světové ekonomiky. K z našeho pohledu nepravděpodobné variantě zvýšení úrokových sazeb v letošním roce dle guvernéra může stále dojít. Konkrétně pak v případě silných poptávkových tlaků, nad očekávání vysokého růstu mezd, spotřeby a úrovně deficitu státního rozpočtu. Z pohledu vývoje inflace je na trhu patrných hned několik rizik, která mohou jít různými směry. Mezi největší rizika patří eskalace války, vývoj cen energií a nastavení měnové politiky velkých zahraničních centrálních bank.

Prohlášení guvernéra ČNB mělo svým způsobem jestřábí nádech. Jedná se především o odmítnutí tržních očekávání v oblasti nastavení úrovně úrokových sazeb v ČR. Trhy před zasedáním očekávali relativně rychlý pokles úrokových sazeb už od září letošního roku. Tuto možnost guvernér prakticky vyvrátil. Zároveň vyloučil jakékoliv debaty o snižování úrokových sazeb na příštím zasedání ČNB, které proběhne až na začátku srpna. Tato rétorika by měla být jistou vzpruhou pro kurz koruny a tlačit na její posílení, respektive zmírnění tlaků na její oslabení proti zahraničním měnám.

Zdroj: ČNB, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter