Válečný scénář: Bude benzín za 45 korun?

Zdroj: Depositphotos

Pohonné hmoty pokračují ve zdražování. Za uplynulých 7 dnů průměrná cena nafty vzrostla o 15 haléřů na 39,19 Kč za litr. Průměrná cena benzínu za stejné období pak vzrostla dokonce o 35 haléřů na 40,05 Kč za litr. Benzín tak v průměru poprvé od začátku října překonal hranici 40 Kč. Tehdy za vysokými cenami pohonných hmot stálo dění na Blízkém východě, nyní musíme hlavní příčinu hledat opět zde. Íránské útoky na Izrael opět rozvířily geopolitické napětí. Cena ropy Brent se tak poprvé od října dostala nad hranici 90 dolarů za barel. Trh se nyní bojí avizované odplaty Izraele, která by mohla přijít v následujících dnech.

Hlubší konflikt mezi oběma zeměmi by mohl ceny ropy Brent vyšponovat i nad 100 dolarů za barel, zejména v případě poškození ropné infrastruktury Íránu. Ten je s denní produkcí 3,2 milionu barelů ropy jedním z nejdůležitějších členů kartelu OPEC. Na této úrovni nebyla ropa Brent od roku 2022. Ceny nafty i benzínu se pak mohou podívat i výrazněji nad úroveň 40 Kč za litr. Nehledě na to, zda Izrael podnikne odvetný útok, u nás ceny pohonných hmot v následujících dnech nejspíš dále porostou. Opět očekáváme vyšší nárůst cen u benzínu. V příštím týdnu by to mohlo být o nižší desítky haléřů. Průměrná cena nafty pak může narůst opět o 10 až 20 haléřů. Pozitivní je alespoň vývoj české koruny, která se na páru s EUR drží již delší dobu na úrovních kolem 25,20. Stabilní česká koruna tak nemá za následek prodražení dovozu ropy a pohonných hmot.

Útok Izraele na Írán zatím není oficiálně potvrzen a jeho odvolání by mohlo ropnému trhu poskytnout potřebnou úlevu. Írán se již nechal slyšet, že útoky byly odplatou za zničení jeho konzulátu v Damašku, na který zaútočily právě izraelské rakety. Tím situaci považoval za uzavřenou, na což reagovala i ropa mírnou cenovou korekcí. Aktuální situace zatím nijak nesnížila ropnou produkci na Blízkém východě. Při deeskalaci napětí mezi Íránem a Izraelem by z ropy mohlo vyprchat válečné premium, které v posledních týdnech nabrala. Ropa Brent by mohla zlevnit o více než 5 dolarů na barel, což by postupně zlevnilo i pohonné hmoty u nás.

O deeskalaci mají zájem i USA, které se snaží bojovat s vysokými cenami ropy a s inflací. V USA by dokonce mohli rozhodnout i o uvolnění části ropných rezerv na trh, což by mělo srazit cenu ropy. V amerických strategických rezervách je však již jen 364 milionů barelů, což je téměř poloviční hodnota ve srovnání se stavem z roku 2021, tedy ještě před propuknutím války na Ukrajině. Právě díky ropným rezervám se USA podařilo stabilizovat v roce 2022 trh, bylo to však za cenu jejich vyplenění. Aktuální úroveň je již extrémně nízká a v USA by tak potřebovali spíše jejich doplnění. Další uvolnění rezerv by tak bylo překvapivé. Stejně tak i jejich doplnění za aktuální ceny, dlouhodobý cenový cíl pro nákup ropy do rezerv je kolem 70 dolarů za barel.

Ceny ropy by mohly kromě konfliktu na Blízkém východě podpořit i zprávy z Číny, kde v prvním kvartále roku vzrostlo HDP o 5,3 %, trh přitom očekával 4,6 %. Silnější růst Číny by mohl znamenat vyšší poptávku největšího importéra ropy ve zbytku roku. Proti cenám ropy nyní působí snad jen silný americký dolar a obavy ze zakořenění inflace v USA. Tu se stále nedaří srazit pod 3 % a americký Fed tak letos dost možná ani jednou nesníží úrokové sazby. Vyšší úrokové sazby v USA a silnější dolar po delší dobu by mohly zatlačit ceny ropy níže, podobně jako jsme viděli v druhé polovině minulého roku.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter