Varufakis: Odchod Řecka by spustil lavinu napříč Evropou

Pokud by Řecko muselo opustit eurozónu, odstartoval by tento krok lavinu v celé Evropě a nákaza nedůvěrou ve společnou měnu by se nevyhnutelně začala šířit dál. S tímto varováním přišel řecký ministr financí Janis Varufakis v rozhovoru pro španělskou televizní stanici La Sexta.     

„Někteří tvrdí, že zbytek Evropy je od Řecka oddělen a že ECB má k dispozici nástroje, aby mohla v případě nutnosti Řecko amputovat, ránu zacelit a dovolit zbylé části eurozóny pokračovat dál,“ citovala z televizního rozhovoru nahraného před deseti dny agentura Reuters. „Obávám se ale, že tohle není ten případ… Jakmile lidé jednou připustí myšlenku, že měnová unie tu není na věčnost, začnou spekulace… kdo je další na řadě,“ řekl dále Varufakis.     

Řecký ministr financí načrtl černý scénář, podle nějž by odchod jedné země z eurozóny kontinentem otřásl. Podle něj by pak nastal nejen odliv kapitálu a zvýšení úrokových sazeb, ale také politická nestabilita.     

Atény nyní usilují o dohodu s mezinárodními věřiteli, která by měla vést k uvolnění zbývajících peněz z mezinárodního záchranného programu. Debata se vede zejména o seznamu reforem řecké vlády, ale jednání postupují jen pomalu.     

Odhaduje se, že do pátku 24. dubna, kdy se v Rize koná klíčové setkání ministrů financí eurozóny, strany k dohodě nedospějí. Zadlužená jihoevropská země přitom bojuje s nedostatkem hotovosti, takže vláda by už v příštích týdnech mohla stát před rozhodnutím, zda z peněz, které má k dispozici, zaplatí důchody a mzdy státním zaměstnancům, nebo dlužnou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu. 

MMF: Jednání pokročila, ke zdárnému konci daleko

Šéf evropského oddělení MMF Poul Thomsen v dnešním vydání německého listu Handelsblatt uvedl, že jednání mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli se v posledních dnech pohnula vpřed, dohoda je ale stále daleko. „Jednání mezi třemi věřitelskými institucemi (MMF, Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou) a řeckou vládou získala v několika posledních dnech na dynamice. Je to příznivý vývoj a dává nám to důvod k nadějím,“ řekl Thomsen. Dodal ale, že rozhovory „mají daleko do cíle“ a k jejich včasnému dokončení bude zapotřebí ještě řada takových impulzů.     

Místopředseda řecké vlády Jannis Dragasakis v nedělním řeckém tisku řekl, že Řecko usiluje o dohodu o svém reformním plánu s mezinárodními věřiteli, neustoupí ale z hranic, které si jeho vláda stanovila jako nepřekročitelné. Dragasakis nevyloučil uspořádání referenda nebo předčasných voleb v případě, že rozhovory skončí ve slepé uličce. Vláda v Aténách by také v příštích týdnech mohla stát před rozhodnutím, zda z peněz, které má k dispozici, zaplatí důchody a mzdy státním zaměstnancům, nebo dlužnou splátku MMF.  

Thomsen uvedl, že řecká vláda by s penězi mohla vydržet možná až do června. „Zátěž splátek, které Řecko čekají, je ale hodně velká,“ dodal. 

Newsletter