Velká Británie odejde z EU. Dva nové průzkumy zasáhly trhy

Strach z Brexitu se rozehnal v pondělí napříč světovými trhy. Britská libra se propadla o více jak procento k americkému dolaru a dostala se nejníž za poslední tři týdny. Důvodem jsou dva respektované průzkumy, které ukázaly převahu – byť těsnou – zastánců odchodu velké Británie z Evropské unie nad těmi, kdo si přejí zůstat.

Průzkum YouGov pro televizi ITV tvrdí, že pro odchod Británie z Evropské unie by hlasovalo 45 procent voličů, zatímco setrvání v unii by podpořilo pouze 41 procent. Převahu stoupenců Brexitu ukázal také průzkum TNS, podle kterého by pro Brexit hlasovalo 43 procent voličů, zatímco proti 41 procent. Podrobnosti o průzkumech přinesla agentura Bloomberg.

Výsledky obnovily obavy, že blízké referendum o odchodu či setrvání Velké Británie v EU, pokud nevyústí v Brexit, v každém případě vyvolá ostré turbulence na finančních trzích. Průzkumy také zvýšily tlak na britského premiéra Davida Camerona.

Britská libra se dnes k americkému dolaru dostala až k 1,4350, což je její nejslabší hodnotou od poloviny letošního května. V průběhu odpoledne se dostává na aktuálních 1,4430.  Referendum o setrvání Británie v EU nebo odchodu země z Unie se uskuteční 23. června.

Brexit by podle místopředsedy EP neukončil integraci Evropy

Oslabení britské libry dnes pomohlo britskému akciovému indexu získat nejvýraznější zisky v rámci evropských burz. Od počátku roku jsou britské akcie v zásadě na nule z pohledu zisků a ztrát, zatímco široký index evropských akcií Stoxx Europe 600 odepisuje v blízkosti 7 procent.

Opatrné jsou kvůli Brexitu k Evropě zejména fondy. Jak ukázala například zpráva Bank of America, alokace kapitálu do britských akcií klesla na dno od roku 2008.

Jiným průvodním faktorem obav z Brexitu je posilování podílu hotovosti v portfoliích fondů. Ženevská Ram Capital například tento podíl navýšila z 5 na 25 procent. Důvodem jsou obavy z vysoké volatility na trzích, spojené se zprávami kolem referenda o Brexitu a následným skutečným výsledkem.

Před hlasováním o Brexitu: Britský HDP rostl o dvě procenta

Mark Wills z americké banky State Street kvůli tématu Brexitu považuje Evropu v tuto chvíli za neinvestovatelnou. „Pokud Brexit vyjde, čeká nás dlouhé období, které bude kupit problém na problém,“ varuje.

Hans Goetti, hlavní stratég lucemburské Banque Internationale, očekává v případě Brexitu propad britské libry skokově o 4 procenta na úrovně roku 2009. Nečeká ale konec světa. „Najdou cestu, pravděpodobně skrze bilaterální obchodní dohody,“ soudí na adresu Britů.

Ani na trzích, přestože se na jejich dnešním vývoji nově zveřejněné průzkumy k Brexitu jasně podepsaly, se armageddon nekoná. V ziscích jsou evropské indexy i Wall Street. Ta vyčkává především večerní slova šéfky Fedu Janet Yellenové.

David Cameron si jde na Tinder pro hlasy proti Brexitu

Newsletter