Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Víme, kdy pohonné hmoty zlevní

Zdroj: Depositphotos

Benzín i nafta v uplynulém týdnu pokračovaly ve zdražování. Růst cen však výrazně zpomaluje. Litr nafty v průměru zdražil o 29 haléřů na 37,75 Kč. Benzín zdražil jen o 10 haléřů na 39,52 za litr.

Cenové nůžky mezi benzínem a naftou se tak postupně svírají a rozdíl je již nižší než 2 Kč. Ještě v červnu byl přitom litr nafty levnější o téměř 6 Kč ve srovnání s benzínem. Nafta i benzín jsou nyní sice nejdražší od konce minulého roku, výhled však konečně hovoří relativně pozitivně. U benzínu očekáváme velmi rychle stagnaci ceny a postupné zlevňování. Ceny by měly začít postupně padat i u nafty, i když zde bude trend o něco pomalejší. Do pohonných hmot by se měly postupně začít promítat faktory, které mohou zapříčinit pád cen.

Na burze pohonných hmot v Rotterdamu ve srovnání s minulým týdnem ceny mírně poklesly, navíc také posílila česká koruna. Na páru s eurem se opět vrátila na úroveň 24,00 Kč/EUR. Výraznou korekcí také prošla ropa, na kterou tlačí velmi slabá ekonomická data z Číny. Prakticky veškerá data z Číny ukazují na konec ekonomického boomu, který jsme viděli před koronavirem. Poptávka Číny po ropě tak letos již pravděpodobně dosáhla svého vrcholu a postupně může slábnout.

Cena ropy brent ve srovnání s maximem z předminulého týdne poklesla již o 5 dolarů. Další korekce mohou ještě přijít. Ceny pohonných hmot by tak měly velmi brzy dosáhnout svého vrcholu, u benzínu pravděpodobně nebude nad úrovní 40 Kč za litr a u nafty kolem 38,50 Kč za litr. Během září pak očekáváme spíše stagnaci a postupné zlevňování pohonných hmot.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter