Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky pod nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna zpevnila pod 25,15 za euro.

Víno „made in China“? Plochou vinic překonává Francii

Čína loni sesadila Francii z pozice druhého největšího pěstitele vína na světě podle rozlohy obdělávaných ploch. V produkci vína ale těžce zaostává. Čína již od roku 2013 spotřebuje nejvíce červeného vína na světě a snaží se rozšířit plochy, na kterých pěstuje víno, aby uspokojila rostoucí poptávku, napsala agentura Reuters. Podle mezinárodní organizace vinné révy a vína OIV Čína od počátku tisíciletí více než zdvojnásobila rozlohu pozemků, na kterých pěstuje vinnou révu, na 799.000 hektarů.     

Na celosvětové rozloze vinic má nyní Čína podíl 10,6 procenta, Francie 10,5 procenta. Největším pěstitelem zůstává Španělsko s podílem 13,5 procenta.     

„Čína chce být soběstačná ve všech sektorech, včetně tohoto,“ řekl novinářům generální ředitel OIV Jean-Marie Aurand.     

V zemi se pěstuje převážně červené víno, protože bílé se tam téměř nepije, a různé odrůdy – Cabernet-Sauvignon, Syrah, Merlot či Chardonnay. Převážně se víno pěstuje v provinciích Ning-sia, S‘-čchuan a Che-pej, které jsou suché a v nichž je malá konkurence s jinými plodinami.     

V produkci vína však Čína stále zaostává za předními výrobci, kterými jsou Francie, Itálie a Španělsko. Tyto země ročně vyprodukují více než 40 milionů hektolitrů. Čína loni vyprodukovala sotva 11 milionů hektolitrů, což z ní dělá osmého největšího producenta na světě. Vinné révě totiž trvá čtyři až pět let, než začne plodit, a rozloha vinic v zemi vzrostla převážně v posledních dvou až třech letech. Produkce Číny by tak měla vyskočit v příštích několika letech, dodal Aurand.     

OIV dodala, že produkce vína loni celosvětově klesla o čtyři procenta na 279 milionů hektolitrů. Nejvíce vína vyprodukovala Francie – 46,7 milionu hektolitrů, hlavně díky dobrému počasí. V Itálii a Španělsku byly podmínky méně příznivé a produkce tam mírně klesla.  

Spotřeba vína v Číně však loni klesla o sedm procent. Důvodem byl zásah vlády proti extravagantním výdajům. Aurand však poznamenal, že od roku 2000 spotřeba v Číně rapidně rostla.     

Největším konzumentem vína loni zůstaly Spojené státy, které tuto pozici přebraly Francii v roce 2013. Spotřeba v USA loni vzrostla o téměř dvě procenta na 30,7 milionu hektolitrů. Ve Francii naopak klesla o tři procenta na 27,9 milionu.     

Celosvětově se globální spotřeba mírně snížila na 240 milionů hektolitrů z 242 milionů v předchozích třech letech.     

Aurand upozornil, že údaje jsou předběžné a možná budou revidované směrem dolů vzhledem k ruskému embargu na západní potraviny a krizi na Ukrajině. 

Newsletter