Vše se propadá

Zdroj: Depositphotos

V našich týdenních aktualitách se věnujeme výkonům tematických košů. Tentokrát se soustředíme zejména na skladování energií, které za poslední týden kleslo o 9,7 %. Příčinou byl propad poskytovatelů energetických úložišť a výrobců baterií, včetně německé Varty, která oslabila o 38 % poté, co kvůli růstu cen energií a základních materiálů stáhla svůj fiskální výhled. Relativně nejlépe si vedl náš koš obranných technologií. Důvodem bylo oznámení o ruské mobilizaci, které znamená, že bude Ukrajina potřebovat víc zbraní, což přineslo zlepšení výhledů celého odvětví v USA i Evropě.

Vše se propadá

Připravili jsme první týdenní aktuality o tematických akciových koších. Ukazuje se, že pokračoval neslavný vývoj z předchozích týdnů u kryptoměn, medicíny nové generace, zelené transformace, internetového obchodování i skladování energií. Za normálních okolností bychom psali o koších s nejhoršími a nejlepšími výsledky, ale dnes se zaměříme na skladování energií, protože u tohoto koše došlo v uplynulém týdnu k dramatickému vývoji.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Skladování energií: Vyšší náklady na energie komplikují transformaci

Do zelené transformace je investováno víc politického kapitálu než kdy dřív a není divu – evropský kontinent se chce v nadcházejících letech zbavit své závislosti na ruských energiích. Celý proces však komplikují vyšší ceny primárních energií, které zdražují veškerou výrobu. Jednou z firem v koši skladování energií, který je pod tlakem právě kvůli vysokým cenám energií, je i Varta, která oznámila, že stahuje svůj fiskální výhled na rok 2022, protože je podnikání v této oblasti kvůli růstu cen základních materiálů a energií příliš nepředvídatelné. Ceny akcií společnosti se za poslední týden propadly o 38 %. Jediným důvodem, proč se koš skladování energií v minulém týdnu nepropadl ještě víc, je fakt, že obsahuje i firmy těžící lithium a kobalt, které si díky vysokým cenám těchto kovů vedou dobře, protože poptávka po nich dál převyšuje nabídku.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Obrana: Ruská mobilizace tlačí akcie evropských obranných firem výš

Rusko se rozhodlo mobilizovat rezervy, aby drasticky zvýšilo počet vojáků ve válce na Ukrajině. Tím znovu zvýšilo sázky, o něž se hraje, a spolu s tím i poptávku po dalších zbraních pro Ukrajinu. Náš obranný koš si v předešlém týdnu vedl nejlépe. Poklesl pouze o 3,3 % a nejlepších výsledků dosáhla německá zbrojařská firma Rheinmetall, která si o 6,9 % polepšila. Analytici vidí další vývoj Rheinmetallu optimisticky. V roce 2021 činily jeho tržby 5,7 miliard euro a do roku 2025 by se měly zvýšit na 9,7 miliard euro, neboť se očekává, že EU výrazně navýší své výdaje na obranu. A to mohou být současné odhady růstu ještě nízké – záleží na tom, jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině.

Aktuálně také upravujeme svůj obranný koš. Odebíráme z něj britskou vojenskou a bezpečnostní firmu Ultra Electronics, kterou v srpnu koupil Cobham. Nově pak přidáváme německou firmu Hensoldt podnikající ve vojenských technologiích, která nabízí vesmírná, letecká, pozemní, námořní, klasická bezpečnostní i počítačová řešení.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter