Vstup ČEZu do Energy? Zřejmě ne, zní od analytiků

Tuzemská energetika ČEZ by ráda koupila majoritní podíl v polské energetice Energa SA v rámci svého plánu expanze ve středoevropském regionu. Taková zpráva prořízla samotný konec minulého týdne. Nejeví se být zase tak žhavá, po ekonomické stránce dle hlasů analytiků ani příliš výhodná.

Generální ředitel ČEZu Daniel Beneš potvrdil zájem o atraktivní energetické akvizice v přilehlých zemích, zejména v Polsku a na Slovensku. Ve hře je zejména většinový podíl ve slovenské energetice Slovenske elektrarne z rukou italské energetiky Enel, která z trhu odchází. Jak ale zpřesňuje mluvčí ČEZu Kříž, Energa byla vyslovena jen jako příklad, o jaká aktiva by ČEZ mohl mít zájem a jako ukázku, že v regionu je vícero potenciálních akvizičních cílů, než pouze Slovenské elektrárne.

Na spekulace již stihlo reagovat polské ministerstvo financí. Uvedlo, že změna ve vlastnických podílech ve společnosti Energa není vyloučena, nicméně že taková změna vyžaduje podrobné vyhodnocení analýzou. Dodalo, že si není vědomo žádných jednání s ČEZem. Také mluvčí ČEZ potvrdil, že energetika žádná přímí jednání s Energou nevede.

„Nejsem obeznámen se zájmem ČEZu o Energu,“ uvedl polský ministr financí Wlodzimierz Karpinski. Polský stát vlastní v energetice nyní těsně většinový 51% podíl na běžných akciích „AA“, ale skrze preferenční akcie „BB“ jeho celková hlasovací síla na valné hromadě dosahuje 64 %.

JPMorgan: Energu bylo lépe koupit před IPO

Jako o spekulaci, na které ČEZ zřejmě nemá vážný zájem a jeho největší akcionář – stát – ještě menší, hovoří o myšlence převzetí většinového podílu v polské Energa SA analytici JPMorgan.

„Jsme přesvědčeni, že taková transakce se za mnohem lepší cenu mohla odehrát před IPO akcií Energy a že český stát v roli akcionáře ČEZu má větší zájem na generování hotovosti a výplatě dividendy, než na velkých M&A projektech,“ poznamenal varšavský analytik JPMorgan Michal Kuzawinski. JPMorgan přitom ve čtvrtek snížila doporučení pro akcie Energa SA na „neutral“ z „overweight“ a uvedla, že na polském energetickém trhu za atraktivnější považuje energetiku Tauron.

Šéf ČEZ Daniel Beneš nicméně v rozhovoru pro HN uvedl, že akvizice jsou cestou k vyšším tržbám a tomu, aby ČEZ do budoucna mohl zajistit dividendu v takové výši, na jakou byli akcionáři zvyklí.

KB: Akcie by měly reagovat až na nabídku

Analytik Komerční banky Josef Němý soudí, že akcie ČEZu nebudou příliš reagovat na spekulace kolem potenciálních akvizičních cílů pro ČEZ v regionu. „Spíše až na případné podání nabídky na nákup některého aktiva. Nejpravděpodobnější se zatím být nabídka na podíl ve firmě Slovenské Elektrárne,“ soudí Němý.

Podle jiné zprávy HN prodal ČEZ dvě budovy a okolní pozemky v centru Prahy slovenskému developerovi HB Reavis. Podle realitních odborníků by cena mohla být okolo 250 milionů korun, jelikož je ale obchod ještě živý, ČEZ jej komentovat nechce. Podle firmy ale ČEZ letos realizoval již 16 prodejů v celkové hodnotě přes 370 milionů korun. „Prodej nevyužívaných nemovitostí je podle našeho názoru lehce pozitivní zprávou, která se ale neměla příliš projevit v ceně akcií,“ dodává analytik KB Němý.

Newsletter